Bez pudła

Jak poprawnie zainstalować sterowniki w Windows 95, NT, 3.x i OS/2

Każdy system operacyjny wymaga stosowania odpowiednich sterowników urządzeń. Bez nich komputer jest „ślepy” i „niemy”. Nie działa karta dźwiękowa, zaś karta graficzna funkcjonuje tylko w podstawowych trybach pracy.

„Przed otwarciem obudowy należy wyjąć wtyczkę z gniazda sieciowego” – to krótkie zdanie znajdziemy w niemal każdej dokumentacji dotyczącej instalacji nowej karty rozszerzającej. Po umieszczeniu karty w odpowiednim slocie, zamknięciu obudowy i ponownym podłączeniu wszystkich kabli nadchodzi dopiero najważniejszy moment – włączenie komputera i uruchomienie systemu operacyjnego. Może się jednak zdarzyć, że nowa karta nie daje żadnych oznak „życia”, gdyż nie jest jeszcze dołączona do systemu.

Uwaga
Na Chip-CD 2/97 znajdziesz:
Opisy sterowników urządzeń do OS/2, Windows 95 i Windows NT, porady nt. unikania konfliktów sprzętowych

W przypadku Windows 3.11, WfW, Windows NT i OS/2 nowy sprzęt jest zwykle dołączany do systemu operacyjnego za pomocą specjalnego programu instalacyjnego. Jedyny wyjątek stanowi Windows 95. Nowo instalowana karta jest tu – jak zapewnia Microsoft – w większości przypadków automatycznie rozpoznawana i podłączana do systemu. W praktyce obietnice te jednak nie zawsze się sprawdzają i użytkownik musi ręcznie zainstalować odpowiedni sterownik.

Sieciowe biblioteki sterowników
http://www.intelligraphics.com/printer.html
Jeśli nigdzie w sieci nie możemy znaleźć odpowiedniego sterownika drukarki, spróbujmy skorzystać z zasobów tej biblioteki. Zgromadzone w niej zostały sterowniki do drukarek firm Brother, Fujitsu, Hewlett-Packard, Lexmark, Oki, Panasonic, QMS, Sharp, Tektronix i Xerox.

http://www.buds.co.uk/techinfo.htm
Bogaty zestaw informacji technicznych, bardzo przydatny przy kłopotach ze sterownikami drukarek.

http://www.microsoft.com/backoffice/ntserver/hcl/hclintro.htm
Bardzo ważny adres internetowy dla wszystkich użytkowników Windows NT.

http://www.europe.ibm.com/getdoc/psmemea/progserv/device/sounda.html
Kluczowe miejsce zawierające bogaty wybór sterowników kart dźwiękowych, szczególnie dla użytkowników systemu OS/2.

Na kolejnych stronach tego artykułu opisujemy procedurę instalacji sterowników w systemach Windows 95, Windows NT, Windows 3.1 oraz OS/2. Na ostatniej stronie umieszczony został wykaz serwisów sieciowych udostępniających najnowsze wersje poszczególnych sterowników.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.