Corel ma niezły WEB!

Coraz więcej ludzi „wpada w pajęczynę” Internetu. Rośnie również liczba chętnych do posiadania prywatnego kącika w Sieci, jednak tworzenie własnych stron WWW w języku HTML potrafi skutecznie odstraszyć nawet najbardziej zapalonych Internautów. Taka jest geneza nowej propozycji producenta najpopularniejszych na świecie pakietów graficznych – pakietu Corel WEB.GRAPHICS SUITE. Zawarte w nim narzędzia umożliwiają stworzenie strony zawierającej grafikę, elementy formularza, a nawet animacje i dźwięk bez jakiejkolwiek znajomości języka HTML. Rozmieszczanie elementów strony realizowane jest bez użycia poleceń HTML-a i ktoś nieświadomy przeznaczenia tworzonego dokumentu mógłby odnieść wrażenie, że pracuje w zwykłym edytorze.

corel web.designer Corel WEB.DESIGNER pozwala stworzyć bez wysiłku ładnie wyglądające strony zawierające grafikę, animacje i odsyłacze

6 modułów w Corel WEB.GRAPHICS

Pakiet składa się z sześciu modułów, z których każdy odpowiada za inne elementy komponowanej strony. Właściwym edytorem stron WWW jest WEB.DESIGNER (patrz też CHIP 10/96, s. 80), pozwalający na ich tworzenie od podstaw (pisanie tekstu, sformatowanie go, umieszczenie elementów graficznych itd.). Praca w tym programie przypomina tworzenie dokumentu w Wordzie czy WordPerfectcie. Rzecz jasna, aplikacja zawiera elementy, których nie sposób znaleźć w żadnym zwykłym edytorze. Pasek narzędzi zawiera ikony, które pozwolą umieścić w tekście np. odsyłacze (ang. links) do innych stron.

Program tworzy strony w języku HTML 3.0 uwzględniając wszystkie jego możliwości. Zaletą jest tu praca w trybie WYSIWYG oraz łatwość z jaką formatuje się elementy strony. Zdefiniowanie odsyłacza przypisanego do rysunku bądź tekstu jest dziecinnie proste i nie nastręcza problemu nawet początkującym twórcom stron WWW.

WEB.DRAW – CorelDRAW dla twórców stron

Drugi program – WEB.DRAW — stanowi nieznacznie tylko zmodyfikowany główny moduł pakietu CorelDRAW!: gdyby nie dodatkowe pola tekstowe i ikona, odpowiadające za przypisanie rysunkowi adresów internetowych (tzw. URL), nietrudno było by się pomylić. Wykonany rysunek z łatwością może zostać umieszczony w dokumencie za pomocą polecenia Publish. Można również zapisać rysunek w języku HTML (!), w formacie GIF lub JPEG oraz w lansowanej przez Corel technologii Barista. Technologia ta, poza tym, że oparta jest na języku Java, nie doczekała się dokładniejszego opisu ani w skromnym skądinąd podręczniku, ani w systemie pomocy.

Niemal bez przeróbek został przeniesiony z CorelDRAW! program WEB.MOVE. „Reżyserom” zaprzyjaźnionym z wersją „nieusieciowioną” nie powinno więc sprawić kłopotu tworzenie animacji. Wygenerowane za pomocą WEB.MOVE animacje można zapisać jako skrypty w języku Java, animowane GIF-y, filmy w formacie AVI bądź w postaci oddzielnych klatek (w formacie GIF). Program pozwala oczywiście umieścić animację bezpośrednio we właśnie opracowywanym dokumencie.

Za pomocą aplikacji Corel WEB.WORLD można wykreować cały wirtualny świat corel web.world

Moduł WEB.WORLD umożliwia wykorzystywanie najnowszych osiągnięć cyberprzestrzeni – języka VRML. Stosunkowo łatwo można stworzyć wirtualny świat wypełniony obrazami, animacjami i dźwiękami. Za pomocą aplikacji można zaprojektować wirtualną przestrzeń, pokryć powierzchnię brył kolorami lub rysunkami, umieścić trójwymiarowe obiekty i animacje.

Pakiet oferuje również przeglądarkę

Do pakietu dołączona jest przeglądarka WEB.WORLDVIEW, którą można rozdawać wraz ze zrealizowanymi projektami. Podręcznik sugeruje oprócz publikowania takich prac w Internecie ich dystrybucję poprzez sieci lokalne i na CD-ROM-ach.

Corel ma również coś dla tych wszystkich, którzy wolą pracować w znanych sobie edytorach, takich jak Word, Ami Pro czy WordPerfect. Moduł WEB.TRANSIT jest tłumaczem dokumentów tych programów na język HTML i pozwala na niemal bezbolesne przeniesienie gotowych publikacji na strony WWW. Program potrafi przełożyć style użyte w edytorze na etykiety (tzw. tags) HTML-a, a także przenieść grafikę, konwertując ją do formatu GIF lub JPEG. Użytkownik może ingerować w sposób przyporządkowania stylów dokumentu etykietom HTML-a i sposób konwersji obrazków.

Grafiki i szablony pozwolą każdemu stworzyć stronę od zera

Jak zwykle w pakietach Corela użytkownik jest wręcz zasypywany grafikami. Tym razem otrzymuje płytkę wypełnioną po brzegi rysunkami „Internet ready”. Można tu znaleźć wszystko, od tła począwszy, poprzez przyciski, ikony i animacje, na gotowych szablonach stron kończąc. Wszystko to podzielone zostało tematycznie i opatrzone specjalną przeglądarką. Złożenie kilku (-nastu, -dziesięciu, a czy wręcz -set…) stron korzystając z gotowych elementów nie powinno być trudne nawet dla laika.

tworzenie strony WWW w trybie WYSIWIG
łatwość obsługi
zgodność z pakietem CorelDRAW!
kompletność
zbyt skromny podręcznik
konieczność korzystania z zewnętrznej przeglądarki WWW
brak polskiej wersji
W skrócie
Corel WEB.GRAPHICS SUITE
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM;
napęd CD-ROM; Windows 3.1x;
ok. 38 MB na dysku
Producent: Corel, Kanada
http://www.corel.com
Dostarczył: Magit, Wrocław
tel. (0-71): 48 27 04
fax (0-71): 48 34 67
e-mail: [email protected]
http://www.magit.com.pl
Cena: ok. 1060 zł

Cały pakiet stanowi doskonałe narzędzie zwłaszcza dla tych, którzy nie są pasjonatami wstukiwania tasiemcowych poleceń w języku HTML bez możliwości obejrzenia efektu. Ilość załączonych na płytce rysunków sprawia, że stworzenie nowej strony sprowadza się do poskładania jej niczym domku z klocków. Ambitniejsi mogą wykreować własne ikony, rysunki i animacje dzięki obecności w pakiecie odpowiednich narzędzi. Do kompletu brakuje tylko rozsądnego podręcznika i… przeglądarki WWW. Aby w pełni docenić uzyskany efekt, musimy bowiem sięgnąć do Netscape Navigatora lub Internet Explorera .