Dziesiątka na piątkę

Test 10 komputerów zamieszczony w Chip-ie 2/97 daje odpowiedź czego możemy spodziewać się kupując komputer z Pentium w cenie do 4500 zł

Chcesz kupić komputer? Ma być dobry, szybki i pracować pod kontrolą Windows 95? Dobrze trafiłeś. W teście CHIP-a – dziesięć maszyn przeznaczonych dla Windows 95, w cenie do 4500 zł.

Z roku na rok pojawiają się nowe generacje sprzętu i oprogramowania, zmieniając tym samym sposób i jakość pracy z komputerem. Wciąż rosną wymagania stawiane naszym maszynom przez najnowsze aplikacje. Z drugiej strony zadania, które jeszcze niedawno wymagały mocy obliczeniowej stacji roboczej, teraz mogą wykonać domowe pecety. Tendencje te zarysowały się bardzo ostro szczególnie w minionym roku. Na rynku komputerowym dał się zauważyć bardzo wyraźny efekt sprzężenia zwrotnego pomiędzy rozwojem pamięciożernych programów a cenami komponentów komputerów. Doskonałym przykładem tej tezy wydaje się ogromny spadek cen pamięci RAM związany z upowszechnieniem się systemu operacyjnego Microsoftu – Windows 95.

Uwaga!miesięcznik chip, wydanie 2/97
Informacje o specyfikacji ATX oraz procesorach Pentium i Pentium Pro znajdują się na dołączonym krążku CD.

Obecnie decydując się na zakup nowego komputera trzeba przygotować się na to, że oferta firm z branży komputerowej jest bardzo szeroka. Dlatego to nabywca powinien wiedzieć, do czego ma służyć jego wymarzony pecet. Aby potencjalnemu klientowi nieco ułatwić wybór, w laboratorium przeprowadziliśmy porównanie dziesięciu maszyn. Wszystkie są przeznaczone do pracy w Windows 95, a ich wspólną cechą jest cena poniżej 4500 zł.

Biorąc pod uwagę popularność Windows 95, aplikacji dla tego systemu czy też wymagań sprzętowych najnowszych gier i aplikacji multimedialnych, jako minimum ustalono następującą konfigurację: procesor klasy Pentium o wskaźniku PR100, 16 MB pamięci operacyjnej, dysk twardy o pojemności co najmniej 1 GB, 64-bitowa karta graficzna SVGA, 16-bitowa karta dźwiękowa, napęd CD-ROM 45 oraz 15-calowy monitor.

W szranki stanęło dziesięć zestawów następujących producentów: AutoCont, California Computer, Emiter, Infotex, Invar, JTT, Mikrotech, MSD, Optimus i TCH. Mamy nadzieję, że niniejsze porównanie pozwoli na podjęcie trafnej decyzji co do wyboru producenta oraz konfiguracji.

Rankingi sprzętu elektronicznego są stałym (i zawsze aktualnym) elementem naszych działań.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.