Labolatorium w pececie

Test wielofunkcyjnej, 12-bitowej kary pomiarowej PCL-818L

PCL-818L to wysokiej jakości, wielofunkcyjna, 12-bitowa karta pomiarowa, która jest modelem podstawowym nowej serii kart firmy Advantech, o wspólnym oznaczeniu PCL-818. Od innych wersji różni się wyposażeniem, niższym transferem danych i tym, że akceptuje na wejściu tylko sygnał bipolarny. Oparta na niekatalogowym, specjalnie opracowanym, 160-pinowym układzie ASIC (Application Specific Integrated Circuit), integruje funkcje pomiarowe i sterujące takie jak: 12-bitowe przetwarzanie analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe, cyfrowe wejście i wyjście oraz licznik/timer. Pozwala to na zachowanie maksymalnej dokładności i niezawodności przy minimalnych kosztach, wymiarach (karta 1/2) i oszczędności w poborze prądu.

karta pomiarowa PCL-818LZamiast oscyloskopu: PCL-818L zastąpi niejedno urządzenie pomiarowe

Konwersja analogowo-cyfrowa z wykorzystaniem DMA

Obwód automatycznego przeszukiwania kanałów i statyczna pamięć RAM umożliwiają wielokanałową konwersję analogowo-cyfrową z wykorzystaniem DMA do transferu danych, z niezależnym wzmocnieniem kanałów. W celu obniżenia poziomu zakłóceń toru AC/CA, do połączeń zastosowano złącze typu DB-37. Ta wersja karty nie jest wyposażona w odpowiedni kabel, jak również w sterowniki dla środowiska Windows.

Sterowniki, kalibracja i konfiguracja karty pomiarowej PCL-818L

Sterowniki dołączane do kart laboratoryjnych Advantecha są zunifikowane i pozwalają na programowanie pracy karty przy użyciu języków wysokiego poziomu. Do precyzyjnej kalibracji – wyzerowania i minimalizacji napięcia niezrównoważenia – służy pięć precyzyjnych rezystorów nastawnych oraz kontrolny punkt pomiarowy. Natomiast do konfiguracji przeznaczone są jumpery i miniaturowy przełącznik DIP.

Zawartość zestawu karty pomiarowej PCL-818L

Jak przystało na profesjonalną, przemysłową kartę laboratoryjną, PCL-818L dostarczona została w dwóch imponujących opakowaniach. W jednym umieszczona jest karta wraz z instrukcją obsługi. Drugie, gustowne opakowanie zawiera pełną wersję 2.0 profesjonalnego programu Genie wraz z wyczerpująco napisanym podręcznikiem użytkowania. Oprócz tego dołączono wersję demonstracyjną podobnego, jeśli nie lepszego programu o nazwie DasyLab firmy Dasytec oraz instrukcję PCLS-Scope.

Zorientowany obiektowo system sterowania Genie

Genie to opracowany przez American Advantech Corporation, zorientowany obiektowo system sterowania procesem akwizycji danych w środowisku Windows. Za pomocą tworzonych przez użytkownika „strategii”, pozwala na kreowanie, symulowanie i uruchamianie procesu w czasie rzeczywistym. Strategia jest rozumiana w tym przypadku jako jedno lub więcej „zadań”, gdzie zadanie z kolei oznacza zbiór bloków i paneli, które są ze sobą powiązane. Funkcjonalnie Genie składa się z dwóch modułów: edytora strategii i wyświetlania oraz modułu przebiegu procesu.

Edytor strategii jest środowiskiem projektowym, które za pomocą ikon tworzy bloki pozwalające sterować aranżowanym procesem. Wizualizacja bloków umożliwia podgląd projektu. Display Editor służy do komponowania czołowego panelu kontrolnego, czyli dynamicznego pulpitu sterującego. Do dyspozycji mamy gałki, mierniki, suwaki, wyświetlacze, co przypomina przemysłową tablicę rozdzielczą.

Genie Runtime egzekwuje zdefiniowaną strategię w czasie rzeczywistym na podstawie danych napływających z urządzeń I/O (karty PCL-818L). Cały proces może być kontrolowany z poziomu utworzonego panelu operatora.

prosta instalacja
bogate oprogramowanie do akwizycji i prezentacji danych
brak polskojęzycznej dokumentacji
W skrócie
PCL-818L
Wejście analogowe (A/C): kanały – 16 pojedynczych lub 8 różnicowych niezależnie dla każdego kanału, rozdzielczość – 12 bitów
Wyjście analogowe (C/A): 1 kanał 12-bitowy
Wejście/wyjście cyfrowe: 16 kanałów, 16 bitów
Producent: Advantech
Dostarczył: Elmark, Warszawa
tel.: (0-22) 693 30 54
fax: (0-22) 693 39 55
e-mail: [email protected]
http://www.hsn.com.pl/home/elmark
Cena: 1290 zł

Na uwagę zasługuje też PCLS-Scope – dosowy program zamieniający komputer w oscyloskop. Poza funkcjami typowymi dla tego przydatnego urządzenia, program pozwala na zapis sygnałów na dysk twardy lub dyskietkę w celu późniejszej analizy.

Karta PCL-818L wraz z oprogramowaniem jest przeznaczona do zastosowań profesjonalnych, takich jak pomiar, kontrola i automatyzacja procesów w przemyśle, ale w związku ze stosunkowo łatwą, intuicyjną obsługą i przejrzystym interfejsem może śmiało służyć w szkole, pracowni, czy też w domowym laboratorium.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.