Pechowy start

17 grudnia 1996 roku „ruszył” nasz serwis WWW. Pech chciał, że inauguracja, wsparta reklamami w prasie codziennej (Gazeta Wyborcza i Rzeczpospolita) zbiegła się w czasie z awarią w TP SA. Zaledwie dwie i pół godziny minęło od chwili udostępnienia naszego serwisu do momentu, w którym nastąpiła przerwa na łączach pomiędzy NASK-iem i Telekomunikacją Polską SA. W rezultacie awarii użytkownicy Internetu korzystający z usług TP SA (w tym słynnej linii 0-20 21 22) zostali „odcięci od świata”. Jakby tego było mało, krótkie przerwy na łączach (z reguły kilkuminutowe) zdarzały się jeszcze kilkakrotnie już po Nowym Roku.

Dwa w jednym, czyli strona główna (home page) serwisu Magazynu Komputerowego CHIP oraz serwisu wyszukiwawczego NEToskop strona główna serwisu CHIP w dniu rozpoczęcia działalności

Mimo tych wszystkich problemów ogólne zainteresowanie, jakie wywołało pojawienie się naszego serwisu w Internecie, znacznie przekroczyło nasze oczekiwania. Stronę główną https://www.chip.pl użytkownicy oglądają obecnie ponad 1000 razy dziennie (rekord padł 8 stycznia 1997 – 1440 odsłony!), co należy uznać za wynik co najmniej przyzwoity. Najchętniej oglądanymi dokumentami (oprócz home page’u) okazują się strony poświęcone BBS-owi, audycji radiowej CHIP w eterze oraz zawartości płyt CHIP-CD. Ogromnym „wzięciem” cieszy się NEToskop, czyli serwis wspomagający wyszukiwanie informacji zgromadzonych na krajowych stronach WWW, któremu zadano w ciągu trzech tygodni ok. 24 000 pytań!

Od chwili uruchomienia serwisu (czyli w ciągu ok. trzech tygodni) otrzymaliśmy już kilkadziesiąt listów. Najczęściej są to po prostu gratulacje z okazji pojawienia się w Internecie lub życzenia świąteczno-noworoczne, choć część listów zawierała również bardzo interesujące uwagi na temat serwisu. Jak na razie największym problemem okazał się sposób kodowania polskich liter (został on już rozwiązany). Niezależnie od tego za wszystkie listy serdecznie dziękujemy.

Najprawdopodobniej wkrótce (tzn. w drugiej połowie lutego) uruchomiony zostanie pełny dostęp do redakcyjnego BBS-u poprzez Internet. Biorąc pod uwagę fakt, że już w tej chwili strony poświęcone BBS-owi cieszą się ogromną popularnością, aż trudno nam sobie wyobrazić, co będzie się działo po zrealizowaniu tego zamiaru.

W chwili obecnej trwają też intensywne prace nad rozbudową NEToskopa. Na początku lutego nasz serwis wyszukiwawczy będzie umożliwiał zadawanie pytań zawierających popularne operatory typu AND, OR, NOT itp. Najpóźniej w lutym planujemy także oficjalne uruchomienie serwisu WWW naszego wydawnictwa (www.vogel.pl).