Pomocna dłoń

Kto choć raz stanął przed koniecznością przeszukiwania rozległych zasobów Internetu, wie, jak bardzo czasochłonne jest to zajęcie. Na rynku istnieją jednak narzędzia, za pomocą których można w znacznym stopniu zautomatyzować ten proces.

W Sieci działa co najmniej kilkanaście serwerów (w CHIP-ie 11/96, s. 94 omówiliśmy najważniejsze z nich), zajmujących się gromadzeniem i aktualizacją informacji o zawartości stron WWW, grup dyskusyjnych oraz serwerów FTP. Jednym z takich systemów wyszukiwawczych jest także rdzennie polski NEToskop, znajdujący się na stronie głównej redakcyjnego serwisu WWW (http://www.chip.pl).

W skrócie
Quarterdeck WebCompass 2.0 Beta 2 for Windows 95/NT
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 95/NT; dostęp do Internetu (łącze komutowane lub stałe); Netscape Navigator 3.0 lub MS Internet Explorer 3.0; 6 MB miejsca na dysku
Producent: Quarterdeck Corporation, USA,
http://www.qdeck.com
Cena: ok. 175 zł (wersja Professional)
Symantec Internet FastFind 1.0a for Windows 95/NT
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 95/NT; dostęp do Internetu (łącze komutowane lub stałe); Netscape Navigator 3.0 lub MS Internet Explorer 3.0; 6 MB miejsca na dysku
Producent: Symantec Corporation, USA,
http://www.symantec.com
Cena: ok. 175 zł

Po połączeniu się z jednym z takich „infoadresowych” komputerów i podaniu słów kluczowych opisujących interesujący nas temat, otrzymujemy listę adresów, gdzie możemy znaleźć potrzebne nam informacje. Jeśli mamy szczęście, odniesień (linków) jest tylko kilka; jeśli prześladuje nas pech – lista będzie pusta lub urośnie do kilkuset pozycji. W ostatnim przypadku ktoś może zadać pytanie: „Czy normalny człowiek jest w stanie przejrzeć to wszystko?”. Właściwie tak, o ile dysponuje sporą ilością wolnego czasu oraz dobrymi chęciami. Jeśli dodać do tego fakt, że omówione powyżej czynności należy wykonać dla każdego systemu wyszukiwawczego z osobna, pozostaje tylko rwać włosy z głowy albo… skorzystać z usług programu Quarterdeck WebCompass lub Symantec Internet FastFind .