Pomocna dłoń

Opis przeszukiwarek internetowych

Kto choć raz stanął przed koniecznością przeszukiwania rozległych zasobów Internetu, wie, jak bardzo czasochłonne jest to zajęcie. Na rynku istnieją jednak narzędzia, za pomocą których można w znacznym stopniu zautomatyzować ten proces.

W Sieci działa co najmniej kilkanaście serwerów (w CHIP-ie 11/96, s. 94 omówiliśmy najważniejsze z nich), zajmujących się gromadzeniem i aktualizacją informacji o zawartości stron WWW, grup dyskusyjnych oraz serwerów FTP. Jednym z takich systemów wyszukiwawczych jest także rdzennie polski NEToskop, znajdujący się na stronie głównej redakcyjnego serwisu WWW (http://www.chip.pl).

W skrócie
Quarterdeck WebCompass 2.0 Beta 2 for Windows 95/NT
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 95/NT; dostęp do Internetu (łącze komutowane lub stałe); Netscape Navigator 3.0 lub MS Internet Explorer 3.0; 6 MB miejsca na dysku
Producent: Quarterdeck Corporation, USA,
http://www.qdeck.com
Cena: ok. 175 zł (wersja Professional)
Symantec Internet FastFind 1.0a for Windows 95/NT
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 95/NT; dostęp do Internetu (łącze komutowane lub stałe); Netscape Navigator 3.0 lub MS Internet Explorer 3.0; 6 MB miejsca na dysku
Producent: Symantec Corporation, USA,
http://www.symantec.com
Cena: ok. 175 zł

Po połączeniu się z jednym z takich „infoadresowych” komputerów i podaniu słów kluczowych opisujących interesujący nas temat, otrzymujemy listę adresów, gdzie możemy znaleźć potrzebne nam informacje. Jeśli mamy szczęście, odniesień (linków) jest tylko kilka; jeśli prześladuje nas pech – lista będzie pusta lub urośnie do kilkuset pozycji. W ostatnim przypadku ktoś może zadać pytanie: „Czy normalny człowiek jest w stanie przejrzeć to wszystko?”. Właściwie tak, o ile dysponuje sporą ilością wolnego czasu oraz dobrymi chęciami. Jeśli dodać do tego fakt, że omówione powyżej czynności należy wykonać dla każdego systemu wyszukiwawczego z osobna, pozostaje tylko rwać włosy z głowy albo… skorzystać z usług programu Quarterdeck WebCompass lub Symantec Internet FastFind .

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.