Wystarczy kabelek…

Test skanera Primax 4800 Direct

Primax przedstawił nowy model jednoprzebiegowego płaskiego skanera A4 o nazwie 4800 Direct. Aby podłączyć go do komputera, nie trzeba nawet otwierać obudowy. Skaner wykorzystuje złącze Centronics, co jest udanym kompromisem między ceną a szybkością transmisji, ułatwia też połączenie z notebookiem.

Primax 4800 DirectNowy Primax może współpracować z każdym pecetem wyposażonym w port LPT

Primax 4800 Direct -skaner prosty w obsłudze

Prostota instalacji idzie w parze z prostotą obsługi. Konfiguracja i wykrywanie portu LPT, do którego podłączono skaner, odbywa się automatycznie po uruchomieniu programu Scanner Utility. Program sam rozpoznaje typ portu równoległego. Pozwala także na wybór trybu obsługi fluorescencyjnego oświetlacza – można ustawić opóźnienie wyłączenia po zakończeniu pracy. Szybkość skanowania również można zmieniać, dopasowując ją do przepustowości portu LPT.

Interfejs TWAIN, poza wyborem trybu skanowania, sposobu rasteryzacji i rozdzielczości, pozwala na określenie pola skanowania oraz zmianę jasności i kontrastu skanowanego obrazu. Można też użyć przy skanowaniu korekcji gamma.

prostota instalacji
automatyczne wykrywanie portu równoległego
bogate oprogramowanie
brak lokalizacji oprogramowania
hałaśliwa mechanika
W skrócie
Primax 4800 Direct
Rozdzielczość: 100-4800 dpi (300 dpi – optyczna)
Format dokumentu: do 21,6 na 29,7 cm
Oprogramowanie: Corel PhotoPaint, ReadIris, CardIris, sterowniki
Producent: Primax, Tajwan
Dostarczył: Ab, Wrocław
tel.: (0-71) 342 20 61
fax: (0-71) 342 60 85
Cena: 1060 zł

Słaby punkt Primaxa stanowi podręcznik, nie zawiera bowiem w ogóle jego danych technicznych. Próżno szukać w nim dokumentacji dołączonego do skanera oprogramowania. Niewiele zdziałamy też bez napędu CD-ROM-ów bowiem wszystkie programy, włącznie ze sterownikami, nagrano na płytę, co utrudnia użycie skanera z komputerami pozbawionymi czytnika, w tym z tańszymi notebookami.

Jakość obrazu i odwzorowanie barw

Skaner pozwala na obróbkę dokumentów do formatu nieco ponad A4. Jakość uzyskiwanych obrazów jest niezła, odwzorowanie barw – zadowalające. W interfejsie TWAIN brakuje jednak możliwości korekt barwnych i obróbki obrazu np. odrastrowania czy wyostrzania. Transmisja danych przez złącze równoległe do komputera odbywa się raczej powoli, (unieruchamiając na ten czas inne apliakcje) ale bez problemów.

Na uwagę zasługuje bogate oprogramowanie: oprócz aplikacji do obróbki obrazu jest również prosty OCR oraz program skanujący i katalogujący wizytówki.

Primax 4800 Direct przeznaczony jest raczej do użytku domowego lub biznesowego, gdzie najważniejsza jest wygoda obsługi i prostota instalacji.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.