21 cali – Szerokie horyzonty

Krótki test największego jak do tej pory monitora z serii Belinea - 21 cali, i znów potwierdza się bardzo dobra marka firmy; monitor może współpracować zarówno z pecetami jak i mac-ami

W naszym laboratorium mieliśmy okazję przetestować 21-calowy monitor Belinea. Urządzenie posiada estetyczną obudowę oraz charakteryzuje się sporymi rozmiarami. Pomimo dużych gabarytów nie ma problemów ze zmianą pozycji pracy monitora. Regulacja położenia ekranu możliwa jest w zakresie 180 stopni poziomo oraz 17 stopni pionowo. Jak większość urządzeń tej klasy monitor posiada cyfrowe sterowanie i automatycznie dostosowuje się do częstotliwości z zakresu H:30KHz-115KHz oraz V:50Hz-160Hz, jest kompatybilny z standardami VGA, SVGA, VESA do rozdzielczości 1600 na 1200 punktów przy 90 Hz częstotliwości odświeżania ekranu. Dzięki obecności 15-pinowego złącza Mini D-sub oraz gniazd BNC, Belinea może współpracować z komputerami PC, maszynami Macintosh oraz stacjami roboczymi.

21-calowa Belinea współpracuje z Macintoshami i pecetami 21-calowa belinea

Urządzenie posiada system On-Screen Dis-play podający informacje w jednym z pięciu języków: angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim oraz włoskim. Przy użyciu zaledwie czterech przycisków umieszczonych na przednim panelu monitora można kontrolować wiele parametrów. Obok standardowych funkcji regulacji jasności, kontrastu, pozycji oraz rozmiaru obrazu można regulować zniekształcenia poduszkowe, trapezowe, odkształcenie równoległoboku, możliwe jest też obracanie obrazu, regulacja temperatury barw oraz redukcja mory. Zużycie energii przez monitor jest zgodne z normami VESA DPMS oraz Energy Star. Poziom promieniowania emitowanego przez urządzenie nie przekracza wartości określonej przez surową szwedzką normę TCO’92. Belinea używa VESA DDC1/2B do wynegocjowania z kartą graficzną najbardziej optymalnych ustawień częstotliwości odświeżania dla każdej rozdzielczości.

Zastosowany w monitorze kineskop posiada maskę pozwalającą na uzyskanie punktu o wielkości 0,25 mm. Ekran z zewnątrz pokryty jest warstwą AGRAS (Anti-Glare, Anti-Reflection and Anti-Static coat) zapewniającą niski poziom refleksów świetlnych, chroniący także przed elektryzowaniem się lampy kineskopowej.

plusmożliwość uzyskania wysokich rozdzielczości
plusdobre parametry
pluswysoka jakość uzyskanego obrazu
plusczytelny system OSD
plusmożliwość współpracy z PC, MAC oraz stacjami roboczymi
minusmora w wysokich rozdzielczościach
W skrócie
Belinea 10 80 10
Ekran: 21″ (20″ – obszar widzialny)
Wielkość plamki: 0,25 mm
Zakres pracy: 30.0 KHz-115.0 KHz (odchylanie pionowe), 50.0 Hz – 160 Hz (odchylanie poziome)
Maks. pasmo: 250.0 MHz
Max rozdzielczość: 1600×1200
Producent: Maxdata GmbH, Niemcy
Dostarczył:
FF Computers
tel.: (0-33) 18 33 26
fax: (0-33) 18 40 00
e-mail:[email protected]
http://www.ffcomp.com.pl
Cena: ok. 8000 zł

W czasie testów monitor prawidłowo współpracował z różnymi kartami graficznymi: ATI Mach64 z 2MB RAM, Orchid Kelvin Video 64 również z 2MB pamięci obrazu, oraz z cztero-megabajtowym S3 ViRGE/VX. We wszystkich przypadkach monitor nie miał kłopotów z pracą w wysokich rozdzielczościach przy wysokich częstotliwościach odświeżania. Przy pracy w trybach powyżej 1280×1024 konieczne było jednak skorzystanie z funkcji redukcji mory i niestety nie zawsze udało się uzyskać pożądany efekt.

Ogólnie parametry wyświetlanego obrazu były zadowalające; geometria, jakość kolorów nie wzbudzały zastrzeżeń. Tak możliwości, jak i cena monitora sprawiają, że naturalnym obszarem zastosowań tego urządzenia są różnego rodzaju prace DTP oraz CAD.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.