Blasterowy chór na 64 głosy

Firma Creative, jako twórca dźwiękowego standardu, nie pozwala sobie na pozostawanie w tyle w komputerowym „wyścigu zbrojeń”. Dostarczony do naszej redakcji model Sound Blaster AWE64 za cenę zbliżoną do SB AWE32 PnP, daje nam poznać smak, a raczej brzmienie nowej syntezy pod nazwą Sondius WaveGuide. Symulacja akustyczna instrumentów muzycznych jest tu reprezentowana przez ich matematyczne modele w postaci skomplikowanych równań matematycznych.

Kupując SB AWE64 będziemy mogli posmakować brzmienia syntezy waveguide 64-bitowy sound blaster

Za obliczenia odpowiedzialny jest jednak procesor główny, w związku z czym wymagana jest duża moc obliczeniowa. Minimalna konfiguracja to Pentium 90 z 8 MB RAM-u (16 rekomendowane). I tu uwaga: program instalacyjny automatycznie sprawdza obecność procesora Intel Pentium – w przypadku niezgodności, brzmienia waveguide nie zostaną zainstalowane – niestety, dotyczy to „szczęśliwych” posiadaczy Cyrixa.

plus synteza waveguide i wavetable
plus 64-głosowa polifonia
plus bogate oprogramowanie
plus możliwość tworzenia własnych banków brzmień
minus nie najlepsze brzmienie próbek
W skrócie
Sound Blaster 64 PnP
Synteza Wavetable: 32-głosowa polifonia/16 kanałów, 1MB ROM próbek firmy E-mu, 128 instrumentów,10 zestawów perkusji
Synteza WaveGuide: 32 głosy
Pamięć: 512 KB DRAM maks. 8MB
Oprogramowanie: TextAssist, Multimedia Deck, WaveStudio, Soundo`le, MIDI Orchestrator Plus, Vienna SF Studio, Creative Voice Assist, WebPhone, MS Internet Explorer, RealAudio Player, MIDI Orchestrator Plus
Wyposażenie: Kabel audio (mini-jack/cinch), przystawka MIDI, mikrofon
Producent: Creative Labs http://www.creativelabs.com
Dostarczył:
Ultramedia, Warszawa
tel.: (0-22) 622 33 92
fax: (0-22) 628 80 74
Cena: 850 zł

Próbując określić wrażenia z odsłuchu Sondius WaveGuide trudno powiedzieć, żeby „zapierała dech w piersiach”, brzmi w zasadzie jak alternatywny zestaw próbek wavetable – wyeksponowane są wyższe tony harmoniczne, czasem z lekkim „chrzęszczeniem”, można też odczuć niedosyt bogactwa średnich tonów w stosunku do „klasycznej” wavetable. Natomiast zestaw próbek wavetable firmy E-mu ma tendencję do „przebarwień organowych” w brzmieniach syntezatorowych i chóralnych. Istotne jest jednak, iż mamy do dyspozycji 64 głosy jednocześnie. O tym, że Sound Blaster idzie z duchem czasu świadczy automatyczna instalacja z CD oraz oprogramowanie sieciowe do dźwiękowego surfowania po Internecie. Na uwagę zasługuje nowa wersja sekwencera Orchestrator Plus z łatwiejszym dostępem do zarządzania bankami brzmień, co ma znaczenie w przypadku wykorzystywania instrumentów spoza zakresu 128 General MIDI.

Sound Blaster AWE64, tak jak poprzednie wersje, przeznaczony jest dla szerokiego kręgu odbiorców – od graczy poczynając, poprzez muzyków i entuzjastów multimediów, na wielbicielach Internetu kończąc.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News