Budujemy Intranety

Pakiet Borland IntraBuilder, podobnie jak Delphi i Visual Basic, wyposażono w mechanizmy ułatwiające szybkie projektowanie aplikacji (tzw. RAD). Programowanie za pomocą tego typu narzędzi polega na budowaniu aplikacji z dostępnych komponentów i wypełnianiu kodem powiązanych z nimi zdarzeń. Zasadniczą rolę odgrywa tu język programowania; w przypadku opisywanego pakietu wybór padł na JavaScript. Opracowany przez firmę Netscape jako podzbiór Javy i obsługiwany przez język ActiveScript Microsoftu standard wydaje się mieć przed sobą świetlaną przyszłość, tym bardziej, że należy do grona stosunkowo prostych w użyciu języków programowania.

JavaScript używany jest do tworzenia formularzy, stron domowych (tzw. home pages), raportów itp. Poszczególne formularze dostępne są zarówno w postaci graficznej, jak i w formie skryptów. Za każdym razem, kiedy dodawany jest kolejny element do formularza albo raportu, rezultat zostaje natychmiast dopisany do programu w postaci komend języka JavaScript. Niezależnie od tego, w jakiej postaci przygotowujemy formularz (graficznej czy skryptowej), wszelkie zmiany widoczne są w obu wariantach.

po prostu, klik i już Prosta obsługa i podobieństwo do Delphi charakteryzują środowisko projektowe IntraBuildera

Aplikacje utworzone za pomocą IntraBuildera mogą składać się z następujących elementów: tabel, formularzy, raportów, stron domowych i innych (w tym grafik, kwerend i różnego rodzaju skryptów). Użytkownik ma do dyspozycji dwa sposoby tworzenia aplikacji: za pomocą ekspertów, odpowiadając na pytania w okienkach dialogowych albo wykorzystując projektanty, wypełniając tzw. obszary projektowania przy użyciu takich narzędzi, jak palety komponentów i inspektory. Najszybszy sposób tworzenia aplikacji polega na przygotowaniu jej szkieletu za pomocą eksperta i jej „doszlifowaniu” przez projektanta.

W czasie pracy z IntraBuilderem nie zachodzi potrzeba tradycyjnego kodowania. Gdyby jednak zaistniała taka konieczność, w dowolnym momencie można posłużyć się edytorem skryptów (tzw. Script Pad) i edytorem metod (Method Editor), aby przeglądać, testować, pisać i modyfikować w języku JavaScript kod źródłowy wygenerowany przez eksperty i projektanty.

Silną stronę IntraBuildera stanowią mechanizmy bezpieczeństwa. Do dyspozycji mamy dwa sposoby zabezpieczania udostępnianych danych: poprzez system identyfikatorów i haseł oraz za pomocą definiowanych przez projektanta praw dostępu, zaszywanych w formularzach i raportach. Co ciekawe, poziomy uprawnień możemy definiować nie tylko dla zapytań zadawanych w języku SQL, ale również dla baz zapisanych w formacie dBASE. W przypadku tych ostatnich dysponujemy ośmioma poziomami dostępu do tabel i trzema poziomami uprzywilejowanego dostępu do tabel i poszczególnych pól.

Dzięki „uczynnym” ekspertom tworzenie stron domowych i formularzy trwa tylko kilka minut naprawdę oszczędza czas

Borland IntraBuilder oferowany jest w trzech wersjach, znacznie różniących się od siebie wyposażeniem. Najprostsza oferuje wizualne środowisko projektowe (tzw. IntraBuilder Designer ) i serwer (IntraBuilder Server), służący do udostępniania lokalnych relacyjnych baz danych typu Paradox albo dBASE.

Znacznie lepiej prezentuje się przetestowana przez nas wersja Professional. Oferuje ona dodatkowo intranetowy serwer firmy Netscape – FastTrack Web Server, system zarządzania bazą danych Borland Database Engine oraz sterowniki SQL-owych baz danych (tzw. SQL Links) do Borland InterBase i Microsoft SQL Server. Zaimplementowano również obsługę protokołów CGI, NSAPI i ISAPI. Pierwszy z nich jest najbardziej rozpowszechnionym interfejsem służącym do uruchamiania aplikacji z poziomu WWW. Dwa kolejne, NSAPI dla serwerów firmy Netscape oraz ISAPI dla MS Internet Information Server, łamią szereg ograniczeń narzuconych przez CGI i doskonale nadają się do tworzenia rozwiązań intranetowych. Największa wersja IntraBuildera, nazwana Client/Server, zapewnia zdalny dostęp do baz poprzez standard ODBC oraz pełny zestaw SQL Links do wiodących standardów baz danych, takich jak Oracle, Sybase, Informix i IBM DB/2.

plus liczne i dopracowane eksperty
plus środowisko projektowe typu RAD
plus pełna obsługa techniki przeciągnij-i-upuść
minus pełna funkcjonalność wyłącznie w Windows NT
W skrócie
Borland IntraBuilder Professional
Wymagania: PC 486; napęd CD-ROM; środowisko: 12 MB RAM (Windows 95), 16 MB RAM (Windows NT); min. 30 MB na dysku; serwer: 32 MB RAM; Windows NT; TCP/IP; ok. 120 MB na dysku
Producent:
Borland, USA
http://www.borland.com
Dostarczył:
SoftPoint, Warszawa
tel.: (0-22) 635 80 03
fax: (0-22) 635 69 50
e-mail: [email protected]
Cena: ok. 1835 zł

Podane przez producenta wymagania sprzętowe mają dwojakie oblicze. Z jednej strony prawdą jest, że sam Intra-Builder działa na komputerach z 12 MB RAM w Windows 95 i 16 MB RAM w Windows NT, cóż jednak z tego, skoro stanowiący część pakietu Netscape FastTrack WebServer wymaga aż 32 MB RAM. Podobnie wygląda sprawa z zajętością miejsca na dysku. Zapotrzebowanie IntraBuildera ogranicza się do 30-50 MB, ale wspomniany wcześniej FastTrack i

Netscape Navigator Gold”pożerają” kolejne 100 MB dysku.

Wbrew znajdującej się na opakowaniu informacji, że program wymaga procesora Intel 486DX lub lepszego, IntraBuilder nie tylko działa na procesorach innych niż Intel producentów, ale bez zarzutu spisuje się także na 486SX. Ze względu na wydajność lepiej jednak od razu posłużyć się procesorem nowszej generacji.

Nowoczesne środowisko projektowe i ułatwiające tworzenie typowych programów eksperty sprawiają, że IntraBuilder powinien zainteresować projektantów aplikacji intranetowych i internetowych, administratorów serwerów WWW oraz baz danych. Dzięki podobieństwu do Delphi i zastosowaniu języka JavaScript, nawet średnio zaawansowani projektanci nie będą mieć problemów z generowaniem i udostępnianiem baz danych w sieciach intranetowych.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News