IRC w trzech wymiarach

Czysto tekstowy sposób prowadzenia rozmów z wieloma osobami w czasie rzeczywistym (IRC) za pośrednictwem Internetu odchodzi powoli w niepamięć. Jego następca – 3D Chat – łączy zalety swojego poprzednika z elementami trójwymiarowych wirtualnych światów oraz systemem sterowania rodem z gier komputerowych.

W dzisiejszych czasach stopniowo przemija już fascynacja prostymi, tekstowymi systemami służącymi do prowadzenia „rozmów” poprzez Internet, które jeszcze do niedawna cieszyły się szalonym powodzeniem. Dla większości osób pierwsze połączenie z serwerem usługi Internet Relay Chat (IRC) było z reguły olbrzymim zaskoczeniem. Całą dobę przez najpopularniejsze internetowe „sale konferencyjne” przewijają się bowiem setki użytkowników, usiłujących zaspokoić swoje potrzeby w dziedzinie komunikowania się z innymi osobami.

Uwaga mamy to na chip-cd 3/97
Na CD-ROM-ie dołączonym do zeszytu, w kategorii Software | 3D Chat znajduje się m.in. następujące oprogramowanie: The Palace 2.0.1 (system 3D Chat) oraz 32-bitowe uaktualnienie do pakietu The Palace.

Prawdziwą furorę zaczynają jednak robić systemy 3D Chat. Są one kombinacją tekstowego IRC, elementów rzeczywistości wirtualnej oraz trójwymiarowych światów, spotykanych w nowoczesnych grach komputerowych wykorzystujących grafikę wektorową. Dostęp do serwerów tych usług można uzyskać w dwojaki sposób: za pomocą przeglądarki WWW wyposażonej w odpowiednie plug-iny (więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule IRC w WWW ) lub dedykowanego oprogramowania, najczęściej wykorzystującego technologię klient-serwer (patrz).

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News