Megadyskietka

Krótki test napędu dyskietek, z tym że można na nim zapamiętać 120 MB! a przy tym umożliwia również odczytywanie tradycyjnych dyskietek 1,44 MB

Napęd dysków elastycznych a:drive firmy OR Technology – w rzeczywistości twórcą jest trio Compaq, 3M, Matsushita – stanowi alternatywę dla napędu dyskietek 3,5″. Z zewnątrz niczym się od niego nie różni, podłączany jest jednak nie do kontrolera dyskietek, a do sterownika EIDE.

Ten „flop” pozwala nagrać 120MB na specjalnej dyskietce a:drive

Napęd widziany jest jako kolejny dysk z najbliższą wolną literą. Możemy również ustawić go jako napęd startowy a:, ale wymaga to posiadania BIOS-u obsługującego a:drive. Brak zaktualizowanego BIOS-u zmusza nas do pozostawienia zwykłej stacji na swoim miejscu; dość często pojawiają się przecież sytuacje, gdy trzeba uruchomić komputer z dyskietki startowej. Jak się dowiedzieliśmy firmy AMI i AWARD zapowiedziały, że kolejne wersje BIOS-ów będą obsługiwać ten nowy standard. Obecnie pełne wykorzystanie tkwiących w nim możliwości oferuje w swoich komputerach Compaq.

plusduża pojemność
pluskompatybilność z dyskietkami 1,44 MB
plusprosta instalacja i obsługa
minusbrak możliwości bootowania bez aktualizacji BIOS-u
minuswysoka cena
W skrócie
a:drive LKM-F334-105
Złącze: E-IDE
Pojemność nośnika: 120 MB, 1,44 MB, 720 KB
Producent: Matsushita, Japonia Imation (nośnik)
Dostarczył:
Imation, Warszawa
tel.: (0-22) 668 71 68
fax: (0-22) 668 71 64
http://www.imation.com
Cena: 700 netto zł (napęd) 80 netto zł (dyskietka LS-120)

W napędzie możemy wykorzystywać stare dyskietki 3,5″, które u każdego posiadacza komputera są „na stanie” w mniejszej lub większej liczbie. Nowością jest dyskietka LS-120 (zewnętrznie niewiele się różniąca od standardowej), która po sformatowaniu oferuje 120MB wolnego miejsca, co odpowiada w przybliżeniu pojemności 80 klasycznych dyskietek. Stało się to możliwe po zastosowaniu ulepszonych powłok magnetycznych, zwiększeniu prędkości obrotowej i dwudziestokrotnym zagęszczeniu ilości ścieżek na cal (2490 tpi w stosunku do normalnej gęstości 135 tpi). Precyzyjne naprowadzanie uniwersalnej głowicy zrealizowano za pomocą lasera, który śledzi specjalną, naniesioną w procesie produkcji ścieżkę prowadzącą. Głowica magnetyczna odczytuje też bez problemu nasze stare dyskietki.

Wyniki testudyskietka LS-120,
a:drive
klasyczna dyskietka,
a:drive
klasyczna dyskietka,
klasyczny napęd
pojemność120 MB1,44 MB1,44 MB
transfer200 KB/s50 KB/s25 KB/s
czas dostępu130 ms140ms250 ms
formatowanie90 s15 s55 s

W systemie DOS/Windows 3.x, musimy zainstalować dostarczone wraz z programem sterowniki. W Windows 95 sytuacja jest bardziej komfortowa, gdyż system sam rozpoznaje i obsługuje a:drive’a. Nowe dyskietki pracują pięć razy szybciej od starych (200KB/s, 130 ms) oraz zachowują się żwawiej (dotyczy to jednak tylko odczytu, zapis jest wolniejszy).

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.