Mysz myszą, ale…

Krótki test serii tabliczek graficznych Geniusa, można wybrać według wymagań i zasobności kieszeni, dodatkowo wszystkie wyposażone są w podstawowe oprogramowanie

Oj, dzieje się, dzieje na rynku tabliczek graficznych. Do grona producentów tych sympatycznych peryferiów dołączyła firma Genius. Ostatnio pojawiły się w sprzedaży cztery modele jej autorstwa, przeznaczone dla domowych rysowników, grafików komputerowych, operatorów CAD/CAM oraz dla „komputerowych dzieci”.

Do redakcji trafiły aż cztery modele tabliczek Geniusa. Pokrywają one typowy zakres zastosowań tych urządzeń, różniąc się między sobą rozmiarami i wyposażeniem. Poza przeznaczonym dla dzieci Kids Designerem korzystają z tego samego pisaka, zaś większe modele także z dwóch typów wskaźników.

Rodzina tabliczek graficznych Geniusa – dla małych i dużych komputerowców mnóstwo tabliczek

Wspólną cechą produktów Geniusa jest niewrażliwość na stopniowanie nacisku pisaka, co dla grafików posługujących się technikami malarskimi może być pewnym utrudnieniem. Urządzenia wskazujące (pisak lub wskaźnik) połączone są z tabliczką przewodem. Pozwala to na obniżenie kosztu urządzenia, ale taki „ogon” ciągnący się za pisakiem niekiedy trochę przeszkadza.

Najmniejsze pole robocze posiada Easy Painter. Jest mały i lekki, obsługuje się go dołączonym pisakiem, który można umieścić w odpowiednim otworze, gdy nie jest używany. Dioda LED sygnalizuje gotowość do pracy (światło migające) oraz obecność piórka w polu działania tabliczki (światło stałe). Pisak przyłączony jest do tabliczki (jak i do pozostałych modeli) poprzez złącze PS/2, sama zaś tabliczka do komputera wąskim wtykiem RS-232.

Pisak wyposażono w dwa przyciski: jednym z nich jest końcówka pisząca, drugi umieszczono na obudowie. Funkcje przycisków można zdefiniować w prostym, wspólnym dla wszystkich modeli panelu sterowania Kye Tablet, instalowanym wraz ze sterownikami.

Drugim, biorąc pod uwagę pole robocze, modelem jest Kids Designer. Ciekawie zaprojektowany, upraszcza do minimum korzystanie z dobrodziejstw tabliczki graficznej. Piórko posiada tylko jeden przycisk, w końcówce, drugi zaś umieszczono na tabliczce. Końcówka pisaka wyposażona jest w mikrowyłącznik i przy naciskaniu na tabliczkę cofa się nieco, wykonując kliknięcie. W zestawie oprogramowania znalazła się płyta CD z programem Kid Pix Studio Broderbunda.

plusszeroki asortyment
plusniska cena
plusdołączone digitizery
minuspisaki połączone przewodem z tabliczkami
minusniewrażliwość na zmiany nacisku piórka
W skrócie
Easy Painter, Kids Designer, NewSketch 1212HR, 1812D
Wymiary: 127×127 mm (EasyPainter) 177×127 mm (Kids Designer) 304×304 mm (NewSktech 1212HR) 457×304 mm (NewSktech 1812D)
Rozdzielczość: 1016 lpi (Easy Painter) 1016 lpi (Kids Designer) 2540 lpi (NewSketch 1212HR) 2580 lpi (NewSketch 1812D)
Producent: Kye Corp., Tajwan
Dostarczył:
JTT, Wrocław
tel.: (0-71) 72 87 02
fax: (0-71) 72 87 07
http://www.jtt-ok.pl
e-mail: [email protected]
Cena: 330 zł (Easy Painter) 350 zł (Kids Designer) 725 zł (NewSketch 1212HR) 1075 zł (NewSketch 1812D)

Dla operatorów programów CAD/CAM przeznaczone są większe modele. NewSketch 1212HR posiada duże, kwadratowe pole robocze i wyposażony jest, poza pisakiem, w pięcioklawiszowy wskaźnik o dużej precyzji pozycjonowania. Powyżej pola roboczego umieszczono dodatkowe pola do wybierania trybu pracy tabliczki. Poza normalnym trybem Summagraphics dostępna jest emulacja myszy Microsoft Mouse lub Mouse Systems. Tabliczka wyposażona jest w odchylaną płachtę twardej, przezroczystej folii, pod którą można umieścić obrabiany rysunek. Posiada trzy arkusze robocze, które, po umieszczeniu pod folią i określeniu ich położenia, służą do obsługi programu Auto-CAD 11, 12 i 13 poprzez specjalny sterownik.

Największy model, NewSketch 1812D, posiada prostokątne pole robocze. Wzdłuż jego lewej krawędzi umieszczono panel konfiguracyjny oraz pola sterujące wyświetlaczem LCD. Informuje on o takich parametrach pracy tabliczki, jak położenie kursora, tryb pracy (położenie absolutne/relatywne), szybkość transmisji danych czy rozdzielczość. Kontrast wyświetlacza jest dość niewielki, co utrudnia odczyt. Panel sterowania zawiera też pola służące do wywoływania samodzielnie zdefiniowanych makroinstrukcji. Podstawowe parametry pracy ustala się za pomocą zestawu mikroprzełączników z tyłu obudowy. Dołączony wskaźnik ma 4 definiowalne klawisze. Podobnie jak 1212HR, największy Genius wyposażony jest w zestaw arkuszy do współpracy z AutoCAD-em 11, 12 i 13 oraz odpowiednie sterowniki.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.