Obraz wprawiony w ruch

Doświadczeni twórcy stron WWW potrafią wykorzystać możliwości ukryte w formacie graficznym GIF. Jego właściwości pozwalają w prosty sposób wzbogacić strony HTML o animacje i swobodnie przesuwające się obrazy.

Jak sprawić, aby nasza strona wyglądała atrakcyjnie? Nie ulega wątpliwości, że w „pajęczynie” wszystko musi być kolorowe i pełne ruchu. Producenci oprogramowania i firmy reklamowe wspólnie twierdzą – „Tylko to co się kręci, jest naprawdę ładne”.

Tech-Talk
Animowane GIF-y, podobnie jak inne obiekty graficzne, przeglądarka zapamiętuje czasowo w pamięci cache. Dzięki temu w trakcie odtwarzania animacji kolejne obrazy pobierane są z lokalnej pamięci komputera. Oznacza to, że po załadowaniu strony animacja jest odtwarzana, nawet jeśli w międzyczasie połączenie z serwerem zostanie utracone.
Oznaczenie formatu związane jest z rokiem jego powstania – 1989. Choć GIF89a ma już parę lat na karku, boom internetowy sprawił, że znowu cieszy się ogromną popularnością.

Zgodnie z tym trendem, w ubiegłym roku pojawiło się na rynku kilka programów wspomagających projektowanie stron HTML. Przykładem tego jest Macromedia Schockwave, który jako plug-in dla Netscape Navigatora pozwala przenieść do Internetu multimedialny system Director. Dużą popularnością cieszy się również język programowania Java. Internauci zauważyli jednak pewną wadę multimedialnych stron WWW – długie czasy ładowania i związane z tym wyższe rachunki telefoniczne.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News