Trzy i pół w jednym

Nie jest to wbrew pozorom opis kolejnego ekstra szamponu, a ciekawego pomysłu krakowskiej firmy River.

Aktyn — program dla firm handlowych – funkcjonuje w trzech odmianach: Uno, przeznaczonej dla sklepów detalicznych, Polo dla małych i średnich firm oraz Omega dla firm dużych i zakładów produkcyjnych. Dla niezdecydowanych przewidziano także wersję demonstracyjną. Ciekawostką jest tu fakt, że tak naprawdę odbiorca kupuje… wszystkie wersje naraz – wybór którejś z nich polega na wymianie tzw. „żetonu programowego”, zapisanego na dyskietce, bez konieczności oddzielnej instalacji i przeróbek. Jeśli użytkownik nie zdecyduje się na rejestrację, ten sam pakiet pracować będzie jako nieco okrojona wersja demonstracyjna.

Aktyn cechuje się przejrzystym i łatwym w obsłudze menu aktywny aktyn

Program obsługuje wszelkie rodzaje sprzedaży, wystawiając faktury, rachunki i paragony (pakiet bardzo przypomina inne systemy tego rodzaju). Aktyn jest częścią całego pakietu dla firmy – można dodać doń program finansowo-księgowy, księgę przychodów i rozchodów firmy River oraz inne programy tego typu. Za pośrednictwem programu Fiskas tej samej firmy współpracuje z drukarkami fiskalnymi i z najpopularniejszymi modelami kas fiskalnych.

plusprzejrzyste menu i łatwa obsługa
pluswystawianie wszelkiego rodzaju dokumentów sprzedaży
plusdobra współpraca z drukarkami fiskalnymi
minusczęściowy brak współpracy między modułami
minusbrak systemu pomocy
W skrócie
Aktyn
Wymagania: PC 386; 2 MB RAM; dowolna karta graficzna; DOS 5.0, min. 15 MB na dysku
Producent:
River, Kraków
tel.: (0-12) 36 49 51
fax: (0-12) 36 61 33
e-mail: [email protected]
Cena: 238 zł (wersja Uno)
671 zł (Polo)
1092 zł (Omega)

Jako że nie istnieje program doskonały, czas teraz na przysłowiową łyżkę dziegciu. Pierwsza niedogodność wynika z modułowej konstrukcji programu (każdy moduł dotyczy innych zagadnień). Problem powstaje wtedy, kiedy należy najpierw wystawić fakturę, a następnie dowód przyjęcia pieniędzy. W tym celu należy zamknąć fakturę, wyjść do głównego menu i uruchomić moduł operacji kasowych.Takie „przechadzki” na pewno nie ułatwiają życia użytkownikowi.

Drugą wadą jest całkowity brak systemu pomocy w programie. Początkujący użytkownik, który usiłuje zaprzyjaźnić się z programem, zdany jest wyłącznie na wertowanie grubego podręcznika.

Mimo to system wydaje się dość przejrzysty i będzie bardzo użytecznym narzędziem dla tych, którzy zdecydują się na opanowanie go na podstawie dość obszernego podręcznika; zwłaszcza jeśli używają kas fiskalnych, z którymi pakiet radzi sobie doskonale.