Coś dla ryczałtowców

Programy wspomagające zarządzanie firmą już na dobre zagościły w biurach różnego rodzaju spółek i przedsiębiorstw. Jednym z nich jest Buchalter II, czyli komputerowa księga przychodów i rozchodów, pozwalająca na prowadzenie księgowości dowolnej liczby firm. Aplikacja działa w środowisku DOS, a do jej poprawnego funkcjonowania konieczne jest zainstalowanie w porcie równoległym komputera klucza sprzętowego dostarczanego wraz z programem.

Jedną z wielu przydatnych funkcji Buchaltera II jest opcja sporządzania listy płac dla ryczałtowców

Rejestracja zdarzeń gospodarczych, prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupów VAT oraz dokumentów związanych z użytkowaniem pojazdów, dokonywanie zestawień statystycznych itp. to główne zadania Buchaltera, realizowane praktycznie przez każdą komputerową księgę przychodów i rozchodów. Program posiada jednak kilka ważnych zalet, o których koniecznie należy wspomnieć. Istnieje możliwość obsługi podatku VAT dla podmiotów gospodarczych rozliczających się na zasadzie ryczałtu. Również możliwość współpracy z drukarkami fiskalnymi i czytnikami kodu kreskowego to nowość w tego typu aplikacjach. Opcji tych nie posiadały np. wcześniej opisywane na łamach naszego czasopisma Invar-Księga (nr 1/97) i Rachmistrz 2 (CHIP 3/97).

plusniewielkie wymagania sprzętowe
pluswspółpraca z drukarkami fiskalnymi i czytnikami kodu kreskowego
minuszbyt rozbudowane menu
W skrócie
Buchalter II 4.30
Wymagania: PC 286; 640 KB RAM; karta graficzna Hercules, EGA i VGA; DOS 3.30; ok. 10 MB na dysku
Producent:
Graf-Soft, Warszawa
tel./fax: (0-22) 622 52 02
e-mail: [email protected]
http://www.grafsoft.com.pl
Cena: ok. 450 zł

Drukować można większość dokumentów, w tym m.in. dowolne zestawy pozycji księgi przychodów i rozchodów, kwestionariusze osobowe, wzory zwolnień, umów o pracę i umów zleceń, świadectwa pracy, dokumenty sprzedaży, obowiązkowe deklaracje VAT-7, różne deklaracje podatkowe itp. Dodatkowo program został wyposażony w moduł przeprowadzający rejestrację sprzedaży detalicznej i opcję umożliwiającą graficzną prezentację statystyk. Możliwe jest także dokonanie eksportu lub importu danych z innych komputerów, na których zainstalowano Buchaltera II.

Pewną uciążliwością dla użytkownika może być przedzieranie się przez rozbudowaną strukturę menu. Wybierając kolejne opcje zagłębiamy się coraz bardziej w menu programu i powrót na wyższe poziomy wymaga częstego wciskania klawisza [Esc]. Być może praca w środowisku DOS wyda się nieatrakcyjna osobom, które na co dzień pracują w systemie Windows, dzięki temu jednak aplikacja posiada bardzo niskie wymagania sprzętowe. Miejmy nadzieję, że już wkrótce światło dzienne ujrzy wersja pakietu dla środowiska popularnych „okienek”.