Hit the road

Producenci samochodów proponują mariaż naszpikowanego elektroniką auta klasy minivan z urządzeniami umożliwiającymi komunikację bezprzewodową. Tak „dozbrojone” pojazdy mają pełnić rolę nowoczesnych biur, nie stawiających żadnych ograniczeń w docieraniu do i wysyłaniu informacji.

Przenośne biuro, czy – jak wolą inni – biuro w walizce, to idea znana od dość dawna. Jej coraz śmielsze mutacje towarzyszyły pojawieniu się i ewolucji komputerów przenośnych, telefonii bezprzewodowej oraz urządzeń przywoławczych. Postępująca specjalizacja i zwiększające się możliwości sprzętu pozwalały ufać w to, że pewnego dnia porzucimy mury przygnębiających biurowców i – bez straty dla wykonywanej pracy – przeniesiemy się w dowolne miejsce na Ziemi.

Biuro takie w wersji najprostszej składa się z komputera przenośnego umożliwiającego wysyłanie faksów i wymianę danych za pośrednictwem modemu poprzez sieć telefoniczną. Dysponując takim sprzętem można „zainstalować się” gdziekolwiek, pod warunkiem, że będziemy mieli dostęp do linii telefonicznej.

Dużo większe pole manewru daje skojarzenie odpowiedniego know-how z możliwościami, jakie daje samochód. Maksymalną mobilność w takich warunkach osiąga się wymieniając dane za pośrednictwem sieci GSM. Dzięki temu, że całość funkcjonuje na czterech kółkach, nie ma również problemu z szybkim dotarciem do źródeł informacji. Rozwiązanie to wydaje się wręcz idealne dla dziennikarzy. Jedynym ograniczeniem może tu być mniejszy komfort pracy: w aucie bądź co bądź trzęsie (przynajmniej na polskich drogach), co dla „tekściarzy” ma niebagatelne znaczenie. Dość istotna jest też przestrzeń, którą możemy zająć wraz ze sprzętem. Limuzyna standardowej wielkości może okazać się niewystarczająca, ale już minivan przynajmniej „gabarytowo” jest bez zastrzeżeń.

Niemiecka redakcja CHIP-a postanowiła podjąć to wyzwanie. Od połowy marca przybyło jej nowe, „mobilne” pomieszczenie, służące do wyszukiwania „gorących” informacji i nowych produktów w terenie oraz ich bieżącej „obróbki” w trybie online.