Ocalić od zapomnienia

Jedną z wielu dostępnych na rynku propozycji zasilaczy awaryjnych są modele firmy Orvaldi – mały i prosty Simple SPA420 oraz dla bardziej wymagających Net PRM700i. Pierwszy z nich cechuje przede wszystkim nieskomplikowana obsługa. Z przodu obudowy znajdują się dwie diody informujące o stanie linii i baterii. Dwa gniazda wyjściowe w tylnej części obudowy, pozwalają na podłączenie np. komputera i monitora. Model ten zaprojektowany został z myślą o pojedynczym stanowisku roboczym.

Wykorzystana w modelu Net PRM700i technologia Cell
Saver
podwaja żywotność baterii i skraca czas ich ładowania
orvaldi ups

Dużo szerszymi możliwościami dysponuje Net PRM700i. Jako zasilacz przeznaczony do współpracy np. z serwerem sieciowym, daje możliwość podłączenia do czterech urządzeń zewnętrznych. Dodatkowo zainstalowane wyjście szeregowe pozwala na kontrolę stanu naładowania baterii bezpośrednio z komputera. Odpowiednie oprogramowanie, umożliwiające zapis aktualnie obrabianych dokumentów i zamknięcie systemu, znajduje się na dołączonym CD. Wśród obsługiwanych systemów znalazły się DOS, Windows 3.x/95/NT, OS/2, Novell NetWare, a także kilka systemów „unixowych”. W tym modelu przedni panel został mocno rozbudowany. Trzy rzędy diod informują o zasilaniu prądem zmiennym, poziomie naładowania baterii oraz obciążeniu urządzenia. Net PRM700i pracuje wykorzystując technologię Cell Saver podwajającą żywotność baterii i przyśpieszjącą czas ich ładowania, a specjalna konstrukcja pozwala na wymianę baterii bez konieczności wyłączania z sieci elementu zasilającego.

plus polskojęzyczna instrukcja
plus czytelny przedni panel
plus oprogramowanie zamykające system (Net)
minus niedokładny opis działania zasilacza (Simple)
W skrócie
Orvaldi Simple SPA420, Orvaldi Net PRM700i
Moc: 420VA/250W (Simple), 700VA/420W (Net)
Podłączenia: 2xIEC320 (Simple), 4xIEC320 (Net)
Ładowanie (do 90%): 6 godz. (Simple), < 4 godz. (Net)
Oprogramowanie: LanSafe III (Net)
Dostarczył:
Orvaldi, Wrocław
tel./fax: (0-71) 21 12 42
Cena:
535 zł (Simple)
1520 zł (Net)

Pomiary czasu podtrzymywania przeprowadziliśmy przy obciążeniu 100, 200 i 300 watów. Pierwszy z nich odbył się po całkowitym naładowaniu baterii, drugi po godzinnym ładowaniu od stanu całkowitego rozładowania. Szczegółowe wyniki pomiarów zawiera tabelka.

System ostrzegania o stanie baterii jest jednakowy dla obu modeli i działa w dwóch fazach. W pierwszej użytkownik informowany jest o przejściu na zasilanie bateryjne. Towarzyszy temu krótki sygnał dźwiękowy nadawany w stałych odstępach czasu. W drugiej fazie sygnał dźwiękowy jest ciągły, a ilość czasu do całkowitego wyczerpania baterii wynosi ok. 2-3 minut.