Potop danych

Telewizory i komputery rozwijają się razem, jednak inaczej niż można się było spodziewać. Okazuje się, że telewizja cyfrowa ma znacznie więcej wspólnego z przemysłem komputerowym niż telewizyjnym. Przez wielu jest ona postrzegana jako znakomita alternatywa dla coraz bardziej zatłoczonego Internetu.

Piątkowy wieczór, kwadrans po szóstej. Jeszcze kilkanaście minut spędzonych w ulicznym korku i już będziesz w domu, by znowu utknąć w korku – tym razem w Internecie. Czekając masz dużo czasu na rozmyślanie. Na przykład o tym, jak to się dzieje, że telewizor może pokazać 25 obrazów na sekundę, a wyświetlenie jednego zdjęcia na ekranie monitora trwa tak długo.

Jeśli w końcu braknie ci cierpliwości i postanowisz policzyć ile pieniędzy kosztuje cię czas stracony na oczekiwaniu, ryzykujesz że wpadniesz w szał, a twój modem wyląduje w koszu na śmieci. Trochę szkoda urządzenia, chociaż z drugiej strony już w niedalekiej przyszłości pożytek z niego będzie niewielki. Wiele firm pracuje już pełną parą nad możliwością przesyłania danych internetowych łączami telewizji kablowej z pominięciem linii telefonicznych.

plus użytkownicy nie konkurują o dostęp do danych (łączy)
plus nie płaci się za czas połączenia
plus duże prędkości transmisji danych
plus dodatkowe usługi
minus potrzebny dodatkowy kanał zwrotny
minus określone „terminy nadawania”
minus ograniczone możliwości wyboru

Połączenie dwóch światów: komputerowego i telewizyjnego opisać można jednym określeniem – „rozsyłanie danych”, które obejmuje:

  • nadawanie danych za pośrednictwem nadajnika radiowego
  • przesyłanie danych przewodami telewizji kablowej
  • wysyłanie danych poprzez satelitę do dowolnie dużej liczby odbiorców.

Inaczej niż w przypadku serwerów, do których dostęp jest tym trudniejszy im więcej komputerów jest z nimi w danej chwili połączonych, nowa technologia pozwala obsłużyć dowolnie wielu odbiorców nie tracąc przy tym na szybkości.

Rozsyłanie danych ma też inne zalety. Korzystając z nowej technologii za dostęp do danych nie płaci się w ogóle lub też opłaty niezależne są od czasu trwania połączenia. Jednocześnie szybkość transmisji jest znacznie większa od uzyskiwanej za pośrednictwem modemu ISDN, a do możliwości oferowanych obecnie przez Internet dochodzi wiele nowych propozycji.