Siła prostoty

Producenci drukarek dążą do coraz większego uproszczenia obsługi swoich urządzeń. Już dawno standardem stały się panele kontrolne drukarek z jednym lub dwoma przyciskami. Tę ostatnią barierę przełamuje nowa atramentowa drukarka Lexmark 2030 Color Jetprinter. Nie posiada ona nawet wyłącznika zasilania (jego funkcję przejął całkowicie układ oszczędzania energii). Wystarczy tylko podłączyć drukarkę, zainstalować drivery (w Windows 95 system sam rozpoznaje nowe urządzenie) i już możemy drukować. Niestety tylko w środowisku Windows. Praca w systemie DOS odbywa się jedynie z poziomu okienek, gdyż nie mamy do dyspozycji żadnych wbudowanych fontów.

Wygląd zewnętrzny drukarek Lexmarka cieszy oko estety estetyczna drukarka

Lexmark 2030 ma dwie głowice drukujące z nabojami kolorowym i czarnym. Opcjonalnie istnieje możliwość zamontowania pojemnika z trzema kolorami dodatkowymi (Photo Ink) zwiększającego ilość i jakość drukowanych kolorów. Rozdzielczość, dzięki technologii wygładzania krawędzi, osiąga 600×300 dpi (wobec standardowych 300×300 dpi). Drukować możemy na papierze zwykłym, wysokorozdzielczym, fotograficznym, przeznaczonym do wprasowania na koszulki, na nalepkach oraz na kopertach (próbki tych materiałów są dołączone do nowego zestawu).

plus oryginalna obudowa
plus cicha praca
minus brak tacki na wydruki
minus powolny druk
W skrócie
Lexmark 2030
Wymagania: Windows 3.x lub 95
Podajnik: maks. 100 arkuszy A4
Rozdzielczość: 300x300dpi (interpolowana 600x300dpi)
Prędkość deklarowana: do 3 str./min
Wydajność atramentu: czarny – 1300 stron, kolorowy – 240 stron
Oprogramowanie: sterowniki dla W3.x i W95, 6 prostych programów graficznych (CD-ROM)
Producent: Lexmark
USA http://www.lexmark.com
Dostarczył:
PrintMark, Wrocław
tel.: (0-71) 342 92 51
fax: (0-71) 44 73 04
Cena: ok. 1100 zł

W zgrabnej obudowie mieści się podajnik na 100 kartek A4. Po wydrukowaniu papier ląduje na biurku, gdyż zabrakło miejsca na jakąkolwiek tackę na wydruki. Burza na biurku nam jednak nie grozi, gdyż prędkości nowego Lexmarka nie można porównać do huraganu. W czasie testów, przy ustawionych na najmniej wymagające parametrach, osiągnęliśmy 1,5 str./min czystego tekstu. Tekst ma głęboką czerń, ale daje się zaobserwować mgiełkę wokół konturów. Skośne linie są bez schodków, a przejścia pomiędzy kolorami przyzwoite, choć na dużych powierzchniach widoczne są delikatne smugi.

Razem z drukarką otrzymujemy kompakt z zestawem sześciu aplikacji do tworzenia wizytówek, nalepek, nadruków na koszulki etc. To domowe oprogramowanie wyraźnie wskazuje na przeznaczenie drukarki. Można ją polecić użytkownikom o skromnych wymaganiach, poszukujących w miarę dobrej drukarki za niewielkie pieniądze.