Siła przebicia

Typowy notebook, jako zminiaturyzowana do granic możliwości wersja stacjonarnego komputera, zwykle posiada równie „zminiaturyzowaną” wydajność: w praktyce bowiem taka sama ilość pamięci i procesor w notebooku oznacza sprawność mniejszą o około 30-50% w stosunku do podobnie wyposażonego komputera stacjonarnego. Dlatego też możliwość stosowania szybszych procesorów i większej ilości pamięci jest przez właścicieli komputerów przenośnych niezmiernie pożądana; szczególnie przez tych, którzy wymagają dużej mocy obliczeniowej za wszelką cenę. Do nich właśnie adresowany jest Pablo 9000 – pierwszy testowany w redakcji notebook z procesorem Pentium 200 MHz; nietuzinkowy, bo wyposażony aż w 40 MB pamięci operacyjnej.

Imponująca szybkość Pablo 9000 to efekt zastosowania procesora Penitum 200 MHz szybki pablo

Urządzenie jest bez wątpienia najszybszym z dotychczasowych komputerów przenośnych i odpowiada komputerowi z Pentium 166 MHz. Oprócz mocy obliczeniowej nie zbywa mu również na szybkości twardego dysku – transfer rzędu 2,5 MB/s (3,5maks.) nie należy w notebookach do często spotykanych – kontroler EIDE potrafi pracować w trybie PIO-4. W miarę szybka, 2-megabajtowa karta graficzna oferuje m.in. wsparcie dla technik mulitmedialnych poprzez Enhanced MVA (Motion Video Acceleration), współpracuje także z gniazdem PCMCIA poprzez port ZoomVideo. Duży 12,3-calowy wyświetlacz TFT, mimo słabego kontrastu, jest wystarczający do wygodnej pracy, a wbudowane wyjście TV pozwala prowadzić prezentacje np. na ekranie telewizora.

plus wysoka wydajność
plus karta graficzna z 2MB RAM
plus szybki dysk twardy
minus krótki czas pracy baterii
minus brak hibernacji
W skrócie
Pablo 9000
Wyposażenie: P200 MHz, 40 MB RAM, CL-GD7548 2 MB, wyświetlacz TFT 12,3Q 800×600, 2,1 GB HDD (Seagate), CD-ROM (TEAC CD-48E), 16-bitowa karta dźwiękowa ESS 1688
Złącza: równoległe, szeregowe, VGA, wideo, wyjście audio, wejście mikrofonu, wejście audio liniowe, stacji dysków, stacji dokującej, PCMCIA II+II/III, InfraRed, klawiatury/myszy PS/2
Dostarczył:
JTT, Wrocław
tel.: (0-71) 72 87 02
fax: (0-71) 72 87 07
e-mail: [email protected]
http://www.jtt-ok.com
Cena: 12500 zł

Komputer posiada kartę dźwiękową zbudowaną na ESS 1688 oraz wymienny napęd CD-ROM-ów TEAC CD-48E, który możemy umieścić wewnątrz, niestety, zamiast stacji dyskietek, tę jednak można przypiąć do komputera odpowiednim kabelkiem. Przed nadmierną temperaturą chroni rzadko już spotykany w notebookach wentylator, niemniej nie spełnia on swojej roli doskonale – po dłuższej pracy powierzchnia obudowy może w niektórych punktach nagrzać się do 60QC. Z dużą prędkością pracy wiąże się znaczny pobór mocy, co ma istotny wpływ na czas rozładowywania akumulatora – jest on dość krótki i wynosi około 50 minut.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News