Słownictwo – Od słówka do słówka

Radosłw Pelc

Z pomocą w nauce języka obcego przychodzą rozmaite kursy, szkółki, a także wydawnictwa dydaktyczne – zarówno książkowe, jak i multimedialne. Jednym z takich produktów jest przeznaczony do nauki języka angielskiego pakiet Profesor Henry – Słownictwo, proponujący naukę pokaźnej ilości słówek, idiomów i zwrotów wraz z ich wymową oraz przećwiczenie wybranych elementów gramatyki. Autorzy zaznaczają, iż program ten nie ma ambicji bycia podręcznikiem, stanowi jedynie pomoc w opanowaniu słownictwa.

Profesor Henry, jak na profesora przystało, dysponuje olbrzymią wiedzą, którą chętnie się dzieli i wbrew swojemu poważnemu „tytułowi” uczy w bardzo nowoczesny i przyjemny sposób. Program podzielony jest na kilkadziesiąt działów tematycznych: od podstawowych, jak zwierzęta czy kolory, do specjalistycznych – np. mikroekonomia. Możliwe jest również poznanie słów z zakresu American English. Ogółem jest to około 6000 słówek i idiomów, do których dołączono nagrania ich wymowy. Program umożliwia ponadto rejestrację własnego głosu i porównanie go podczas ćwiczeń z wymową spikera. Lektorami w programie są rodowici Anglicy, a w szczególnych przypadkach nawet „człowiek z ulicy”, pomagający zrozumieć potoczny język angielski. W grupie słów American English lektorką jest Amerykanka.

W Galerii Profesora Henry’ego znaleźć można zarówno rysunki, jak i wymowę słówek samochód profesora henry'ego

Nauka z Profesorem Henrym jest bardzo przyjemna dzięki tzw. Galerii, w której umieszczone są ilustracje do poszczególnych działów wraz z wymową wielu słówek. Z Galerii można przejść do ćwiczeń związanych z wybraną grupą tematyczną. Do wyboru mamy: grupę słów do nauki (rzeczowniki, czasowniki, idiomy itp.), rodzaj ćwiczenia (np. dyktando), poziom zaawansowania oraz typ ćwiczenia (test lub nauka).

Profesor Henry pozwala ustalić parametry powtórek i poziom intensywności nauki. Istnieje ponadto możliwość wydruku wybranych ćwiczeń. Program oferuje dodatkowo słownik angielsko-polski, zawierający wszystkie wykorzystane w programie słówka wraz z ich angielską wymową. Dla początkujących pan profesor przygotował naukę literowania w postaci osobnej, dołączonej do programu aplikacji.

plus możliwość rozbudowy systemu
plus możliwość porównania własnej wymowy z głosem spikera
plus doskonała jakość dźwięku
plus współczesne słownictwo
plus bogate możliwości konfiguracji kont użytkowników
plus poradnik metodyczny
minus brak pomocy dostępnej w programie
minus niezbyt funkcjonalny interfejs
W skrócie
Profesor Henry – Słownictwo
Wymagania: PC 386; 4 MB RAM; napęd CD-ROM; karta dźwiękowa; Windows 3.1x; ok. 8 MB na dysku
Producent:
EDGARD Multimedia Warszawa
tel./fax: (0-22) 47 44 32
e-mail: [email protected]
http://www.edgard.com.pl
Cena: ok. 75 zł

Pakiet Profesor Henry – Słownictwo jest jednym z modułów pracujących w systemie Benefit, dzięki czemu możliwe jest późniejsze dodanie innych tematów – modułów. Jednym z nich są dołączone do pakietu

Sentencje — moduł przekazujący w przyjemny sposób informacje o znanych postaciach sztuki, polityki i nauki (po polsku!) oraz uczący – na zasadzie zgadywanki – sentencji wypowiedzianych przez te osoby w ich ojczystym języku.

Poruszanie się po programie nie jest, niestety, w pełni intuicyjne: interfejs nie przypomina Windows 3.1x ani 95, dla których „Henry” został stworzony (brak pasków z narzędziami i „dymków” z podpowiedziami). Do niektórych opcji programu istnieje dostęp tylko ze specyficznych jego części, brak jest też możliwości wydruku ćwiczenia bezpośrednio z jego menu. Na szczęście producent dołączył do „Profesora” wyczerpującą i dobrze napisaną instrukcję.

Pakiet Profesor Henry – Słownictwo można z powodzeniem polecić wszystkim uczącym się języka angielskiego: od początkujących po profesjonalistów. Zakres materiału ujęty w programie jest bardzo szeroki – częściowo obejmuje nawet gramatykę, a liczne komentarze, doskonała jakość nagranego dźwięku i starannie opracowany program nauki czynią z niego (obok ETeachera, MULTIBEE czy EuroPlus+ ) jeden z najlepszych programów tego typu na rynku. Przechodząc od słówka do słówka Profesor Henry nauczy nas języka angielskiego, a nawet przygotuje do zaawansowanych testów lingwistycznych.