Eliptyczna światłość

Po raz kolejny w naszym laboratorium mieliśmy okazję zapoznać się z monitorem NEC-a korzystającym z nowatorskiej technologii CromaClear. MultiSync P750 jest 17-calowym monitorem cyfrowym, wyposażonym w lampę kineskopową, której maska łączy w sobie cechy standardowych kineskopów typu Delta oraz Trinitron. Otwory maskownicy posiadają kształt rozciągniętej elipsy, co zapewnia stabilność samej maski i jednocześnie gwarantuje dobrą penetrację strumieniowi elektronów, czego efektem jest duża jasność świecenia luminoforu. W urządzeniu zastosowano dynamiczne ogniskowanie strumienia elektronów, dzięki czemu uzyskano optymalną jakość obrazu także w rogach i na brzegach ekranu.

Eliptyczna maska szczelinowa gwarantuje wysoką jakość wyświetlanego obrazu nec multisync p750

Zgodnie z najnowszymi tendencjami P750 jest zgodny ze specyfikacją DDC oraz Plug and Play. Opisywany produkt obsługuje szeroką gamę standardów włączając w to VGA, Super VGA, VESA oraz dzięki obecności gniazd BNC jest przystosowany do współpracy z komputerami klasy Macintosh oraz stacjami roboczymi. Wyposażono go w system zarządzania energią zgodnie z normami Energy Star i TCO NUTEK, spełnia też surowe zalecenia MPR II.

Przejrzyste umieszczenie przycisków na przednim panelu urządzenia oraz system OSD (On Screen Display) powodują, że ewentualna korekcja obrazu nie sprawia najmniejszych problemów. Poprzez OSD można kontrolować praktycznie wszystkie parametry obrazu, łącznie z najrzadziej spotykanymi np. rotacja względem środka ekranu. Poza standardowym zestawem funkcji OSD dysponuje także przydatnym i skutecznym reduktorem mory. Ciekawą opcją jest tzw. „Fitness Tips”, której aktywowanie powoduje wyświetlanie rad z zakresu ergonomii pracy.

pluswysoka jakość obrazu
plusergonomiczna konstrukcja
pluswysokie wartości częstotliwości odświeżania
minuswysoka cena
W skrócie
NEC MultiSync P750
Kineskop: CromaClear CRT, 17 cali z wielowarstwową, antystatyczną powłoką OptiClear
Synchronizacja: pozioma:31-94 kHz, pionowa: 55-160 Hz
Maksymalna rozdzielczość: 1600×1200
Dostarczył:
NEC, Kraków
tel.: (0-12) 22 18 20
fax: (0-12) 23 09 76
e-mail: [email protected]
http://www.nec.com
Cena: 5125 zł

MultiSync P750 pracuje w zakresie częstotliwości poziomej miedzy 31 a 94 kHz oraz częstości odświeżania od 55 do 160 Hz. Dzięki tym parametrom możliwa jest praca w rozdzielczości maksymalnie 1600 na 1200 punktów przy 75 Hz, jednak mimo to producent zaleca rozdzielczość 1280 na 1024 w 85 Hz. Drobną wadą jest efekt mory zauważalny w wysokich rozdzielczościach, który jednak można praktycznie całkowicie wyeliminować dzięki bardzo bogatemu systemowi OSD.