Jak spod igły

Drukarki igłowe nie zaprzątają już głowy przeciętnemu użytkownikowi peceta – ich rolę definitywnie zajęły drukarki atramentowe i laserowe. Ciągle jednak instnieją dziedziny, gdzie igłowa technologia druku jest nie do zastąpienia. Drukowanie tysięcy dokumentów w krótkim czasie, a więc przy ciągłej pracy drukarki przez kilkadziesiąt godzin, i to wszystko jeszcze np. w sześciu kopiach, to zadanie dla igłowego „smoka”.

Ciężka i długotrwała praca to żywioł współczesnej drukarki igłowej

Taką właśnie drukarką jest testowany przez nas Citizen Prodot. Już jej solidna obudowa i 17 kg wagi budzą szacunek. Tej maszyny na pewno nie ustawimy na chybotliwym stoliku. Do komputera możemy ją dołączyć przez port równoległy albo szeregowy. Drukarka pozwala na drukowanie na papierze perforowanym o szerokości od 7,62 cm do 40,64 cm, na pojedynczych kartkach 15,24 cm do 43,18 cm, a nawet na kopertach. Maksymalnie możemy uzyskać 5 kopii plus oryginał. Papier może być podawany na wiele sposobów. Do dyspozycji mamy tylny, górny i dolny podajnik, traktor ciągnący, pchający i rolki dociskowe. To samo dotyczy sposobów odbierania wydruków.

Panel sterowania to jednowierszowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny oraz kilka przycisków, za pomocą których możemy ustawić kilkadziesiąt opcji i to jeszcze dla kilku użytkowników.

plusdokładna dokumentacja
plusduża szybkość pracy
pluselastyczność ustawień
minusbrak polskiej instrukcji
W skrócie
Citizen Prodot 450L
Technologia druku: igłowa, dwukierunkowa – 18 igieł
Emulacja: IBM Proprinter XL, DEC LA50/ LA75/ LA210, Epson FX-286e
Rozdzielczość: 330 dpi
Prędkość: high speed: 540 cps memo mode: 225 cps high quality: 110 lub 73 cps
Producent:
Citizen, Japonia
Dystrybutor:
JTT, Wrocław
tel.: (0-71) 72 87 02,
fax:(0-71) 72 87 07
e-mail: [email protected]
http://www.jtt-ok.com
Cena: 4880 zł

W czasie testów drukarka zachowywała się bez zarzutu, jedynie głośna praca przypominała wszystkim o czasach, gdy „igłówki” były na porządku dziennym – cóż, każda technologia ma swoje minusy. Prędkość wydruku dochodzi do 540 znaków na sekundę (character per speed – cps) w trybie high speed, w najlepszym trybie listowym spada do 73 cps. W trybie graficznym urządzenie może pracować z maksymalną rozdzielczością 330 dpi. Drukarka emuluje najważniejsze „igłowe” standardy (IBM, DEC, Epson), przez co nie sprawia kłopotów drukowanie z DOS i Windows. Bardzo dokładnie opracowana dokumentacja szczegółowo opisuje sposób programowania drukarki, pozwalając dostosować używane oprogramowanie do specyficznych zastosowań.

Testowany przez nas model nie posiadał możliwości drukowania polskich fontów, ale dystrybutor zapewnia, że przed wprowadzeniem Citizena Prodot do sprzedaży, problem ten zostanie usunięty.