JavaScript dl

W cieniu HTML-a i Javy ukrywa się mało jeszcze znany JavaScript. Z jego pomocą możesz nadać rozmach swoim stronom WWW. Przedstawiamy pierwszą część skróconego opisu tego języka programowania.

Pomimo rozwinięcia języka HTML do wersji 3.2 część twórców stron WWW twierdzi, że pozostawia on jeszcze wiele do życzenia. Tabele, ramki i formatowanie tekstu są już powszechnie wykorzystywane, jeśli jednak ktoś pragnie pobrać dane od użytkownika albo wyświetlić na stronie aktualną datę, musi skorzystać z bardziej zaawansowanych narzędzi.

W takich przypadkach z pomocą przychodzi Java, oparty na C++ język programowania firmy Sun Microsystems. Daje ona użytkownikowi pełną swobodę, do której przyzwyczajony jest współczesny programista. Wprawdzie Java posiada własne narzędzia rozwojowe, jednak użytkownicy, którzy mieli wcześniej do czynienia z C++, nie powinni napotkać żadnych trudności. Pozostali będą musieli poświęcić nieco czasu na naukę, zanim na ekranie pojawi się pierwszy napis „Hej, ten program działa!!!”.

Uwagamamy to na chip-cd 5/97
Dodatkowe informacje na temat języka JavaScript można znaleźć na CHIP-CD w dziale Software | JavaScript

W cieniu tych dwóch różnych koncepcji tworzenia stron WWW pozostaje jeszcze stosunkowo mało znany JavaScript. Łącząc w sobie zalety HTML-a i Javy jest prosty w obsłudze i łatwy do opanowania. W zasadzie ten skryptowy język programowania opracowany wspólnie przez Sun Microsystems i Netscape jest uzupełnieniem luk, jakie występują w HTML-u. Najważniejsza cecha skryptu to możliwość interaktywnej wymiany informacji, głównie za pośrednictwem formularzy dialogowych i okienek informacyjnych.

W przeciwieństwie do Javy kod JavaScript nie wymaga wcześniejszej kompilacji. Tak jak w przypadku HTML rozkazy zapisane są bezpośrednio jako tekst ASCII. Programista, aby stworzyć gotowy program, nie potrzebuje niczego oprócz dowolnego edytora tekstu (zakładając, że posiada odpowiednią wiedzę).

Należy jednak pamiętać, że jeszcze długo część przeglądarek nie będzie przetwarzać JavaScript. Dwa najpopularniejsze programy: Netscape Navigtor i Microsoft Internet Explorer począwszy od wersji 2, obsługują skrypty Javy. Internauta korzystający z przeglądarki, takiej jak Quarterdeck, nie zobaczy jednak niczego ciekawego na stronie zawierającej elementy JavaScript.

JavaScript pozwala między innymi:

  • umieścić kalkulator na stronie WWW,
  • stworzyć obiekty reagujące na działania użytkownika,
  • sprawdzić wpisy w formularzu,
  • otworzyć odpowiednią stronę w zależności od wpisu dokonanego w formularzu,
  • stworzyć system pomocy, który będzie wyświetlał informacje w pasku stanu przeglądarki, kiedy użytkownik najedzie kursorem na określony element lub odsyłacz.