Kolorowe rysowanie

Interakcyjny kurs rysowania komiksów Comics' Planet jest w założeniach programem przeznaczonym dla osób chcących poznać tajniki tworzenia postaci rysunkowych. Nabywca otrzymuje CD-ROM zawierający elektroniczny podręcznik kreślenia oraz wyjątkowo skromną, trzystronicową instrukcję instalacji i obsługi aplikacji.

Program zajmuje około 2 MB na dysku twardym, reszta plików znajduje się na srebrnym krążku. Imponująca kolekcja multimedialna zawiera ponad 1700 plików BMP, 20 minut filmów w formatach MPEG i AVI oraz ścieżkę dźwiękową z podkładem muzycznym i nagranymi objaśnieniami lektorów.

Comics' Planet zapoznaje z kolorowym światem kreskówek comics' planet

Pierwsza, najważniejsza pozycja menu aplikacji to Lekcje, podzielone na kilka grup tematycznych. Początkujący artysta najpierw obejrzy przybory pracy rysowników, następnie wysłucha krótkiej prelekcji o podstawowych figurach geometrycznych, wreszcie dowie się, jak rozłożyć rysowaną postać na składowe figury elementarne, takie jak kula czy sześcian. Kolejne lekcje są trudniejsze i dotyczą wprowadzania elementów ruchu do rysunku, tworzenia animacji i pisania scenariuszy. Praktyczne porady pozwalają zapoznać się z tajnikami ożywiania postaci – np. odpowiednio dobrane oczy spowodują, że rysowany bohater będzie smutny lub wesoły. Krótkie zgadywanki po każdej lekcji mają na celu pogłębienie nabytej wiedzy. Temu samemu celowi służą dołączone sekwencje wideo.

Wszystkie rysunki można zapisać na dysku i wydrukować. Opcja ta szczególnie przydaje się w przypadku rysunków przedstawiających kolejne etapy kreślenia, gdzie przykładowo pierwszy obrazek zawiera kilka okręgów i kwadratów, na drugim widać już zarys postaci, a z trzeciego uśmiecha się sympatyczny misio-pysio.

plus doskonała szata graficzna
plus duża liczba porad i przykładów
plus pełne wykorzystanie multimediów
minus skomplikowane słownictwo
minus zbyt lakoniczny słownik pojęć
W skrócie
Comics' Planet
Wymagania: PC 386; 8 MB RAM; napęd CD-ROM; karta dźwiękowa; Windows 3.1x; ok. 2 MB na dysku
Producent:
Digimail, Włochy
Dostarczył:
Young Digital Poland Gdańsk
tel.: (0-58) 52 66 85
fax: (0-58) 52 66 90
e-mail: [email protected]
http://www.ydp.com.pl/
Cena: 149 zł

Pewną wadą jest fakt, że zajęcia prowadzone są szybko, a ich poziom merytoryczny jest często zbyt wysoki. Słownictwo kursu jest skomplikowane i raczej będzie źle odbierane przez dzieci ze szkół podstawowych. Operowanie pojęciami w rodzaju „perspektywa dwuzbiegowa” lub poleceniami „Narysuj dzikie zwierzę dodając mu cechy antropomorficzne” wymaga ciągłego odwoływania się do załączonego słownika hipertekstowego, ten zaś nie jest najmocniejszą stroną programu. Wprawdzie zaindeksowano w nim dziesiątki słów, lecz objaśnienia są zbyt skromne jak na ilość miejsca dostępnego na CD-ROM-ie. Prawdą jest, że autorzy chcieli zawrzeć na jednym krążku jak najwięcej wiedzy – jednokrotne przejrzenie całości materiału dydaktycznego zajmuje kilka godzin. Jednakże praktyczna nauka rysowania będzie prawdopodobnie wymagała wielokrotnego przesłuchiwania lekcji, przeglądania rysunków w trybie poklatkowym oraz wielu ćwiczeń na papierze opierających się na wydrukowanych przykładowych grafikach.

Dodatkową atrakcją aplikacji jest baśń rysunkowa, przedstawiająca przygody ludzika Robokia w tajemniczej krainie elektronicznej alchemii; kolorowa kreskówka zawiera quiz z pytaniami poruszającymi zagadnienia tworzenia komiksów. Kolejne pozycje głównego menu zawierają komplet pytań zadawanych w trakcie kursu i pozwalają ustawić opcje aplikacji.

Comics' Planet z pewnością powinien zainteresować dzieci w różnym wieku, głównie ze względu na barwną grafikę i atrakcyjny materiał edukacyjny. Otwarte pozostaje pytanie, czy skomplikowany materiał edukacyjny nie będzie odstraszał od zgłębiania tajników rysowania kolorowych figurek. Może się okazać, że niezbędna będzie cierpliwa pomoc dorosłych.