Partnerzy

PrintPartner 10 i PrintPartner 14 to nowa rodzina drukarek laserowych firmy Fujitsu. Na pierwszy rzut oka trudno dostrzec różnice pomiędzy nimi. Jedynie prędkość drukowania (odpowiednio 10 i 14 stron na min) oraz ilość zainstalowanej pamięci (2 i 3 MB) pozwalają na ich rozróżnienie.

Panel kontrolny drukarek, zgodnie z panującą modą, posiada tylko jeden przycisk. Ich wnętrze kryje procesor Sparc Lite, taktowany zegarem 20MHz. Mechanizm zarządzania pamięcią FM2 (Fujitsu Memory Management) pozwala, nawet przy 2 MB pamięci, na druk grafiki z rozdzielczością 600×600 dpi. Ponadto oba urządzenia zaopatrzono w mechanizm ulepszania druku FEIT (Fujitsu Enhanced Image Technology) co zaowocowało interpolowaną rozdzielczością 1200×1200 dpi. Drukarki emulują standardowo język PCL5e i są dzięki temu kompatybilne z popularnymi drukarkami HP Laser Jet 4. Możliwe jest także używanie „języka” ploterów HPGL/2, umożliwia to używanie drukarek jako prostych urządzeń plotujących. Pamięć można rozbudować do 35 MB, stosując standardowe moduły SIMM.

PrintPartner razem z zamontowanym dodatkowym podajnikiem papieru wystarczy dla niejednego biura fujitsu printpartner

Bogate jest opcjonalne wyposażenie dodatkowe. Jeśli potrzebujemy drukarki postscriptowej – wystarczy założyć odpowiedni moduł. Drukarkę do komputera możemy dołączyć przez zwykłe złącze równoległe, port szeregowy, albo zainstalować kartę sieciową (Ethernet lub AppleTalk) i w prosty sposób uzyskać wydajną drukarkę sieciową. Nie wystarcza podajnik papieru mieszczący 250 arkuszy? Dokładamy dodatkowy, montowany od spodu zasobnik na 500 kartek (właśnie tak rozbudowaną drukarkę otrzymaliśmy do testów). Istnieje także możliwość zainstalowania specjalnego zasobnika z przodu urządzenia, wtedy przebieg papieru w mechanizmie drukującym jest płaski i druk na grubym papierze lub kopertach przestaje być problemem.

plusbogate możliwości rozbudowy
plusdobra jakość wydruków i szybkość
plusmożliwy płaski przebieg papieru
minus„skromne” sterowniki dla Windows 95
minusgłośna praca
W skrócie
Fujitsu PrintPartner 10 i 14
Języki: PCL, HPGL
Rozdzielczość: 600 dpi, FEIT
Prędkość: do 14 str./min – Partner 14, 10 str./min – Partner 10
Pamięć: 2 MB (PP10), 3 MB (PP14) + FM2 (system zarządzania pamięcią)
Producent:
Fujitsu, Japonia
http://www.fujitsu.com
Dostarczył:
MIS, Wrocław
tel.: (0-71) 73 22 07
fax: (0-71) 73 22 06
Cena:
3370 zł (PrintPartner 10)
4120 zł (PrintPartner 14)
3120 zł (PP10) – promocja do czerwca)
1200 zł (podajnik na 500 arkuszy)

Obydwie dostarczone do testów drukarki były typu Plug and Play, tak więc po uruchomieniu Windows 95 zostały automatycznie rozpoznane i rola użytkownika przy instalacji sprowadziła się tylko do włożenia dyskietki z załączonym oprogramowaniem. Drivery pod 95 nie grzeszą mnogością opcji, umożliwiając tylko zmianę standardowych parametrów. Dopiero dołączony program DOS-owy udostępnia całe bogactwo ustawień. Do ciekawszych należy możliwość odczytania z drukarki jej „przebiegu” – ilości wydrukowanych stron. Krój pisma możemy wybierać spośród 45 zainstalowanych fontów, nie zapomniano przy tym o polskich stronach kodowych (ISO i 852).

W czasie testów drukarki nie sprawiały żadnych problemów. Zmierzona prędkość drukowania była zgodna z deklarowaną przez producenta. Jakość wydruków nie odbiegała, a nawet pozytywnie się wyróżniała, na tle podobnej klasy urządzeń. Uciążliwa była zbyt głośna, naszym zdaniem, praca drukarek.

Obydwie drukarki, są godne polecenia tym, którym zależy na jakości i szybkości druku. Biorąc pod uwagę możliwe do zainstalowania opcje, stanowią doskonałe rozwiązanie dla średniej wielkości biura.