Pełna kontrola

Doskonale znana na rynku oprogramowania firma Microsoft dosyć dobrze radzi sobie także z różnego rodzaju peryferiami dla komputerów PC. Najnowsza rodzina kontrolerów SideWinder pochodząca z tejże firmy prezentuje bardzo ciekawe rozwiązania.

Bardziej płaskim przedstawicielem rodziny jest ośmioprzyciskowy model Game Pad. Na środku umieszczono przyciski START oraz MODE; po prawej stronie umiejscowiono krzyżakowy przycisk kierunków. Game Pad posiada wmontowany port gier pozwalający na podłączenie następnego joystika (możliwe jest jednoczesne przyłączenie maksymalnie czterech kontrolerów).

kapelusikKapelusik SideWindera 3D Pro pozwala rozglądać się utrzymując kierunek lotu

Do urządzenia dołączono płytę CD z kompletem sterowników oraz z dwoma grami w wersjach demonstracyjnych: Gex oraz Microsoft Marbles. Sterownik załączony na płycie posiada możliwość przedefinowania funkcji poszczególnych przycisków. Niestety brakuje możliwości definiowania funkcji kierunków tak, aby można obyć się bez klawiatury. Większość gier, szczególnie pracujących w środowisku DOS, nie zawsze rozpoznawało więcej niż dwa przyciski Game Pada. Aby w pełni wykorzystać możliwości kontrolera należy używać środowiska Windows 95 i gier przeznaczonych dla tego systemu.

plusergonomiczna konstrukcja
plusduża ilość przycisków
plusoprogramowanie
minuskłopoty z grami dosowymi
W skrócie
SideWinder Game Pad SideWinder 3D Pro
Game Pad: 8 przycisków, krzyżakowy przycisk kierunków, dodatowe złącze portu gier
3D Pro: 8 przycisków, hat switch,przepustnica, sterowanie lotką kierunku
Dostarczył:
Microsoft, Warszawa
tel.: (0-22) 661 54 00
fax: (0-22) 661 54 34
http://www.micorsoft.com/
Cena:
440 zł (SW Game Pad)
60 zł (Game Pad)

Tam, gdzie potrzeba większej precyzji, np. w różnego rodzaju symulatorach, można skorzystać z SideWindera 3D PRO, będącego nieco zmodyfikowaną wersją klasycznego joystika. Nazwa urządzenia „3D PRO” wskazuje na przystosowanie kontrolera do gier trójwymiarowych. Elementem który zapewnia tę właśnie „trojwymiarowość” jest tzw. kapelusz (Hat switch) będący właściwie drugim minijoystikiem umieszczonym na szczycie kontrolera. Kapelusik pozwala np. na rozglądanie się na wszystkie strony, utrzymując kierunek, w którym lecim, lub idziemy. Innym ciekawym elementem jest suwak umieszczony po prawej stronie, pełniący funkcję przepustnicy. Z kolei obrót joystika wokół osi pozwala sterować lotką kierunku. 3D PRO wyposażono w osiem przycisków. Cztery z nich umieszczono na rączce, a pozostałe na podstawie urządzenia. W dołączonym oprogramowaniu znajduje się pełna wersja gry Fury 3D pozwalająca na zapoznanie się z większością funkcji joystika.