Przedsmak wolności

W redakcji CHIP-a przetestowano siedem telefonów komórkowych standardu GSM, umożliwiających podłączenie przy pomocy modemu do Internetu

Od kilku miesięcy prasa i telewizja bombardują nas reklamami cyfrowej telefonii GSM. Przekonajmy się, jakie możliwości oferuje nowa technologia i jak może je wykorzystać użytkownik komputera.

Przesyłanie danych, faksów, wymiana poczty elektronicznej czy podróże po internetowej pajęczynie to domena komputerów stacjonarnych. Połączenie ze światem zewnętrznym ciągle uzyskiwane jest najczęściej poprzez sieć lokalną firmy czy uczelni, a kiedy nie ma takiej możliwości – za pośrednictwem modemu. Korzystanie z niego „przywiązuje” jednak użytkownika linii telefonicznej. Dla osób korzystających z przenośnych komputerów w podróży lub pracujących w terenie możliwości komunikacji są praktycznie odcięte. To samo dotyczy pracujących w miejscach, gdzie nie sięgnęły jeszcze macki TP S.A. Rozwiązaniem problemów jednych i drugich może się wkrótce okazać kombinacja faksmodemu z telefonem komórkowym GSM.

Informacje o GSM w Sieci
http://www.eragsm.com.pl/
http://www.polkomtel.com.pl/
http://www.atm.com.pl:80/~jpzr/kck/
http://www.netpol.pl/~cyteko/
http://www.rasco.krakow.pl/gsmfaq.htm

Siedem takich zestawów, umożliwiających bezprzewodowy dostęp online przetestowano w laboratorium CHIP-a. Były to modele: Alcatel HC 1000, Ericsson GH 388, Nokia 8110, Sagem RD 435 S, Siemens S4 Power, Sony CM-DX 1000 i Panasonic G500.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.