Skanowanie ad hoc

Tendencja do konstruowania skanerów wykorzystujących złącze równoległe znalazła swój wyraz w nowym modelu firmy Mustek. Paragon 600 II EP jest płaskim, jednoprzebiegowym urządzeniem o formacie zbliżonym do A4. Można go podłączyć do dowolnego peceta, także notebooka, bez użycia specjalnej karty. Podstawowe oprogramowanie dostarczono na dyskietkach, co pozwala zainstalować je łatwo na notebookach nie wyposażonych w napęd CD-ROM. Poza sterownikiem TWAIN w zestawie znalazł się program OCR Recognita, niestety w dość zabytkowej wersji 1.25 oraz – jednak na płycie – Micrografx Picture Publisher 5.0 dla Windows 3.1x i 6.0 dla Windows 95.

Niezłe możliwości za korzystną cenę – Paragon 600 II EP mustek paragon 600 ii ep

Nowy Mustek umożliwia skanowanie w czterech podstawowych trybach (czarno-biały, półtony, skala szarości i kolor) w niezłej – jak na sprzęt biurowy – rozdzielczości optycznej 300×600 dpi. Zastosowanie złącza równoległego w trybie EPP nie spowalnia zbytnio transmisji danych do komputera, ale i tak trwa ona znacznie dłużej niż samo skanowanie. Podczas pracy skanera inne aplikacje nie funkcjonują. Praca ze złączem równoległym ustawionym w tryb inny niż EPP może prowadzić do „połykania” niektórych linii obrazu. Interfejs TWAIN pozwala na dobranie rozdzielczości, trybu pracy, rodzaju filtrowania wstępnego, korekcji barw, jasności i kontrastu, rodzaju monitora oraz na wstępne usuwanie mory. Można też wybrać jedno z kilku predefiniowanych ustawień, np. dla skanowania faksu czy rozpoznawania tekstu. Należy unikać zamykania okna interfejsu podczas powrotu wózka skanera po zakończeniu skanowania, może się to bowiem zakończyć zawieszeniem macierzystej aplikacji. W obszarze roboczym można umieścić kilka oryginałów i skanować je wsadowo, określiwszy kolejno ich położenie tak, jak dla pojedynczego obrazka.

plusdobra jakość skanów
plusdobre oprogramowanie
plusszeroka gama zastosowań
pluspolska instrukcja obsługi
minusbrak polskojęzycznych podręczników do oprogramowania
minusdość wolna transmisja danych
W skrócie
Mustek Paragon 600 II EP
Typ skanera: płaski, jednoprzebiegowy
Rozdzielczość: 300×600 dpi (optyczna), 4800×4800 dpi (interpolowana)
Tryby pracy: czarno-biały, półtonalny, 256 stopni szarości, kolor (24 bity/piksel)
Pole robocze: 21,6×29,7 cm
Źródło światła: lampa fluorescencyjna
Producent:
Mustek, Tajwan http://www.mustek.com/
Dostarczył:
Veracomp, Kraków
tel.: (0-12) 21 98 73,
fax: (0-12) 22 06 97
email: [email protected]
http://www.veracomp.krakow.pl
Cena: 1110 zł

Jakość uzyskiwanych obrazów jest całkiem niezła, oddanie szczegółów zadowalające, zaś interpolacja rozdzielczości podnosi czytelność detali. Wierność oddania barw plasuje Paragona w klasie urządzeń domowo-biurowych, nadaje się on też do prostszych prac DTP. Dzięki dobremu interfejsowi TWAIN możliwości skanera są w pełni wykorzystane, a ich stosunek do ceny urządzenia jest bardzo dobry.