Sygnał okiełznany

Cyfrowe procesory sygnałowe zadomowiły się w bardzo wielu nowoczesnych urządzeniach. Również komputery coraz częściej wykorzystują ich możliwości. CHIP przedstawi najważniejsze cechy tych układów.

Telefony komórkowe, wzmacniacze audio, urządzenia medyczne, systemy przetwarzania mowy i obrazów, a nawet samochody nie potrafią już obyć się bez procesorów sygnałowych (Digital Sound Processing). Układy DSP znajdują też szerokie zastosowanie w technice komputerowej. Są one wykorzystywane do obróbki danych we wszystkich nowoczesnych płytach głównych, w modemach i wielu kartach dźwiękowych. Ciekawym rozwiązaniem są karty wielofunkcyjne. Ich procesory, po odpowiednim zaprogramowaniu, przetwarzają albo dane audio, albo modemowe.

Zauważane niemal wyłącznie przez fachowców procesory sygnałowe podlegają dynamicznemu rozwojowi. Na udoskonalenie technologii przeznaczane są ogromne sumy, przez co każda nowa generacja układów odznacza się większą wydajnością oraz bogatszym zestawem funkcji.

DSP są specjalizowanymi procesorami przeznaczonymi do cyfrowej obróbki sygnałów. Wszelkie operacje wykonywane są na bazie zadanych algorytmów. Jednocześnie możliwe jest przeprogramowanie procesorów w trakcie pracy, co znacznie zwiększa ich elastyczność. Moc obliczeniowa nowoczesnych układów DSP dorównuje, bądź wręcz przewyższa możliwości współczesnych procesorów PC.

Uwaga mamy to na chip-cd 5/97
Dodatkowe informacje związane z procesorami DSP znajdują się na naszym CD-ROM-ie (Hardware | DSP)

Dzięki zastosowaniu układów DSP możliwe jest dowolne manipulowanie w czasie rzeczywistym sygnałami cyfrowymi. Przetworzony sygnał – również w postaci cyfrowej – pojawia się na wyjściu procesora, skąd w większości przypadków doprowadzany jest do przetwornika cyfrowo-analogowego.

Cyfrowa obróbka sygnałów ma wiele zalet w porównaniu z techniką analogową. Układy cyfrowe są programowalne, co zapewnia ich większą elastyczność, a funkcje urządzenia można szybko zmienić, bez użycia lutownicy. Wyniki są w pełni powtarzalne – w przypadku układów analogowych jest to trudne do spełnienia ze względu na rozrzut wartości elementów. Z tego powodu przetwarzanie cyfrowe zapewnia większą precyzję. Nie trzeba też martwić się zmianą parametrów układu wywołaną starzeniem się elementów składowych. Dzięki przedstawionym zaletom technika DSP szybko zyskała popularność, pomimo wysokich kosztów w początkowej fazie jej rozwoju.

Ponadto cyfrowe przetwarzanie sygnałów pozwala uzyskać efekty, które metodami analogowymi byłyby trudne lub wręcz niemożliwe do zrealizowania. Przykładem są cyfrowe filtry o idealnych charakterystykach transmitancji.