Wirtualny skorowidz

Samo posiadanie danych adresowych to jeszcze nie wszystko. Konieczna jest możliwość łatwego i szybkiego wyszukiwania spośród tych informacji interesujących nas danych. Do tego celu z reguły nie wystarcza już plik wizytówek; pomoc przynosi dopiero komputer i odpowiednie oprogramowanie.

Idea baz danych powstała dużo wcześniej niż człowiek wymyślił komputer. W dawnych czasach miały one zazwyczaj postać ksiąg parafialnych, w których odnotowywane były ważne informacje o ludziach: ich dane osobowe, adresy zamieszkania, daty urodzenia itp. Raz na kilka lat odbywały się powszechne spisy ludności, podczas których każdy człowiek zamieszkujący na terenie danej parafii zobowiązany był uaktualniać wpis o sobie i swoich najbliższych.

Od tamtego czasu bazy danych stały się nieodłączną częścią życia każdego społeczeństwa, chociaż tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Dla przykładu, każdy obywatel Rzeczypospolitej posiada odgórnie przydzielony swój indywidualny numer PESEL, który jest niczym innym jak informacją identyfikującą jego wpis do komputerowej bazy danych. Innym przykładem mogą być książki telefoniczne, które grupują dane jednego typu, co pozwala na szybsze dotarcie do interesujących nas informacji.

Uwagamamy to na chip-cd 5/97
Na CD-ROM-ie, w kategorii Software | Zarządzanie adresami oprócz programów oznaczonych ikoną CHIP-CD znajdują się shareware’owe programy do zarządzania adresami (patrz tekst)

Obecnie informacja stała się towarem o bardzo dużej wartości, zwłaszcza w świecie biznesu. Każdy poważny przedsiębiorca, o ile chce się liczyć na rynku, powinien posiadać możliwie jak najszerszą wiedzę na temat swoich klientów, kooperantów, a przede wszystkim konkurencji. Dane te bardzo często można kupić od innych firm – nie zawsze legalnie. Jednym z przykładów może tu być odsprzedawanie baz adresowych prenumeratorów przez nieuczciwe wydawnictwa.

Aby zapanować nad informacją można oczywiście odpowiednio prowadzić papierowy notes, ale gdy nagromadzi się w nim kilkaset wpisów dotyczących znajomych, kontrahentów i innych ważnych klientów, mogą zacząć się problemy. O ile dotarcie do danych osoby, której nazwisko rozpoczyna się na literę „A” zajmie chwilę czasu, to wybranie wszystkich klientów z branży motoryzacyjnej mających siedzibę w Poznaniu będzie zapewne trwało bardzo długo. I tu z pomocą przychodzą programy do zarządzania adresami, które szybko i „bezboleśnie” wyszukają potrzebne nam dane, a nawet przygotują nalepki na koperty i korespondencję seryjną.