Już nie zabłądzisz

G armin GPS 12 XL to przenośny odbiornik systemu nawigacyjnego GPS, opartego na systemie satelitów Navstar. Za jego pomocą możemy ustalić takie parametry, jak nasze położenie w układzie współrzędnych geograficznych, wysokość nad poziomem morza, prędkość i kierunek przemieszczania się. Zarejestrowaną pozycję można zapamiętać – wewnętrzna pamięć urządzenia mieści do 500 tak zdefiniowanych punktów. Można również zdefiniować punkt na podstawie jego współrzędnych geograficznych, wziętych np. z mapy.

Pomimo niewielkich rozmiarów Garmin posiada bardzo bagaty zestaw realizowanych funkcji, wykraczający poza proste rejestrowanie pozycji nie tylko rejestrowanie pozycji

W trybie śledzenia odbiornik rejestruje całą podróż, umożliwiając powrót do punktu wyjścia dokładnie tą samą trasą. Ciekłokrystaliczny ekran pozwala wyświetlić zapisaną drogę oraz zarejestrowane bądź wprowadzone punkty. Możliwa jest przy tym zmiana wielkości wyświetlanego obszaru (skali) w zakresie od 500 m do 600 km. Urządzenie oblicza również odległości pomiędzy punktami oraz przewidywany czas przebycia drogi od jednego punktu do drugiego.

Aby Garmin GPS mógł określić nasze położenie, musi „zobaczyć” co najmniej 4 z 24 satelitów systemu Navstar – jeśli ponad horyzontem znajduje się ich więcej niż 4, skraca to czas inicjalizacji urządzenia. Maksymalna liczba śledzonych satelitów wynosi 12, co jak na urządzenie tej klasy, jest wartością wysoką. Liczba odbieranych satelitów wraz z siłą sygnału wyświetlana jest na ekranie.

plus możliwość połączenia z komputerem
plus niewielkie wymiary i waga
plus długi czas pracy na bateriach
plus krótki czas lokalizacji
minus brak polskiej instrukcji
W skrócie
Garmin GPS 12 XL Personal Navigator
Wymiary: 146x51x34 mm
Zasilanie: 4 baterie AAA (alkaliczne)
Waga: 269 g (z bateriami)
Czas lokalizacji: od 15 s do 5 min
Dokładność: 15-20 metrów, 1-5 metrów z korekcją DGPS
Producent: Garmin, USA http://www.usr.com/palm
Dostarczył: Horyzont-KPG,Kraków
tel.: (0-12) 36 79 14
fax: (0-12) 37 39 31
e-mail: [email protected]
Cena: 1600 zł

Funkcjonalność odbiornika znacznie podnosi wbudowany port RS 232 pozwalający na transmisję zarejestrowanych danych do komputera. Dostępne jest oprogramowanie (między innymi w naszym BBS-ie) umożliwiające konwersję tych danych do popularnych formatów np. AutoCAD-a czy Arc/INFO.

Dokładność rejestrowanych pozycji wynosi 15 metrów, przy wykorzystaniu bazy danych korekcyjnych DGPS zwiększa się do 1-5 metrów.

Zasilanie zapewniają cztery baterie typu R4 („paluszki”), wystarczające na 12 godzin pracy urządzenia.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News