Szybszy niż kiedykolwiek

Na targach Infosystem 97 po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano wersję beta najnowszego produktu firmy Autodesk – AutoCAD Release 14. Na razie dostępna jest wyłącznie edycja testowa produktu – pojawienie się wersji handlowej spodziewane jest w maju tego roku (polska edycja programu ukaże się prawdopodobnie w czerwcu). W przeciwieństwie do wydań poprzednich, brak wersji pracującej w środowisku DOS. Jako rasowy, 32-bitowy program AutoCAD 14 pracuje wyłącznie pod kontrolą systemów operacyjnych Windows 95 oraz Windows NT w wersjach 3.51 i 4.0.

Nowy AutoCAD posiada znacznie przyspieszoną obsługę operacji graficznych, dzięki czemu jest dużo szybszy od swego poprzednika szybszy niż kiedykolwiek

Do tej pory okienkowym wersjom AutoCAD-a zarzucano powolność pracy, zwłaszcza w porównaniu do wersji pracujących w środowisku DOS. W momencie ukazania się wersji 14 zarzuty te straciły właściwie na aktualności. Nowy AutoCAD jest do dwóch razy szybszy od wydania 13c4 oraz 20-40% szybszy niż wersja 12 dla DOS-a – według testów CADALYST’96 Benchmark. W dużej mierze jest to zasługa zastosowanej już w 3D Studio MAX technologii obsługi operacji graficznych Heidi. Co za tym idzie, w tym wydaniu AutoCAD-a karty graficzne nie są już obsługiwane za pośrednictwem driverów ADI; wykorzystywane są wyłącznie sterowniki systemowe. Zmieniony został również model zarządzania pamięcią – aplikacje napisane w standardzie ARX są ładowane do pamięci dopiero wtedy, kiedy są potrzebne bądź gdy zostaną wywołane przez inną aplikację. Także nowa, obiektowo zorientowana wersja ObjectARX 2.0 znacząco wpływa na zwiększenie wydajności nowego produktu. Szybkość ma jednak swoją cenę – w środowisku AutoCAD-a 14 nie będą funkcjonowały aplikacje ARX napisane dla poprzednich wydań, takie jak np. AutoCAD Map. Autodesk zapowiada, że nowe wersje sygnowanych przez niego rozszerzeń AutoCAD-a dostępne będą w ciągu paru miesięcy od premiery wersji handlowej.

W stosunku do wydania 13 nowości i zmian jest sporo. Wyeliminowana została konieczność wydawania poleceń Regen, dodano działające w czasie rzeczywistym polecenia Pan i

Zoom

, co wydatnie podnosi wygodę obsługi. Zmieniono sposób definiowania i zarządzania warstwami – w tej chwili dokonać tego można z poziomu okna zwanego Layer Tab, z którego definiuje się również używane typy linii. Znany z programów pracujących w środowisku Windows 95 pasek z właściwościami obiektu znacznie ułatwia zmianę parametrów obiektu. Z kolei nowa technika AutoSnap w dużym stopniu upraszcza tworzenie precyzyjnych rysunków, zawierających dużą liczbę szczegółów.

plus duża szybkość
plus poprawiona ergonomia pracy
plus obsługa formatów rastrowych
minus brak zgodności ze starszymi aplikacjami ARX
W skrócie
AutoCAD Release 14 Preview
Wymagania: PC Pentium 100; 32 MB RAM; napęd CD-ROM; Windows 95 lub Windows NT 3.51; ok. 115 MB na dysku
Producent: Autodesk, USA
http://www.autodesk.com/
Dostarczył: Autodesk Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 43 12 68
fax: (0-22) 47 03 35
Cena: ok. 14 440 zł
Uaktualnienie: ok. 1905 zł

Znacznie usprawnione zostało drukowanie. Możliwość drukowania wsadowego wielu projektów doceni każdy, kto spędził przynajmniej raz kilka godzin na generowaniu kolejnych wydruków.

Wszyscy, którzy w swojej pracy muszą bazować na skanowanych podkładach, powinni być zadowoleni z nowego AutoCAD-a – w końcu można wczytywać obrazy rastrowe bez stosowania dodatkowych nakładek. Użytkownicy 3D Studio będą także mieli powody do zadowolenia – wprowadzono możliwość zarówno importu, jak i eksportu projektów w formacie 3DS (ale nie w formacie 3D Studio MAX). Wymiana danych z tym ostatnim jest możliwa bezpośrednio poprzez OLE.

W dobie powszechnego szaleństwa internetowego Autodesk nie pozostał w tyle, wprowadzając nowy format plików DWF, specjalnie do-stosowany do prezentowania i wymiany projektów w sieci.

Interfejs użytkownika jest w pełni konfigurowalny – można dowolnie zmieniać zawartość pasków narzędzi, tworzyć nowe, własne palety, zaś zmiany zapisywać w profilach użytkowników. Dzięki temu każdy z użytkowników danej kopii programu może dowolnie dostosować program do własnych potrzeb.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News