GIF od środka

Pliki graficzne w Internecie muszą być małe i kompatybilne z różnymi platformami – w tym tkwi tajemnica sukcesu Graphics Interchange Format, w skrócie GIF. CHIP przedstawia standardy kodowania grafiki i wyjaśnia w jaki sposób właściwie z nich korzystać.

W czerwcu 1987 roku żaden z twórców CompuServe nie przypuszczał, że nowy format plików oznaczony symbolem GIF 87a któregoś dnia stanie się najważniejszym standardem graficznym w Internecie. Dziś, po niemal dziesięciu latach, GIF ugruntował sobie trwałą pozycję w globalnej sieci.

GIF w Sieci
Informacje techniczne:
http://www.www.cs.curtin.edu.au/~pleiters/ass3.html
Oprogramowanie do animacji GIF:
http://www.mindworkshop.com
No-dithering-Palette:
http://www.onr.com/user/lights/netcol.html

Początkowe zamiary CompuServe były znacznie skromniejsze. Cyfrowe pliki graficzne o tradycyjnie dużych rozmiarach trzeba było skompresować, aby możliwie szybko przesłać je siecią komputerową. W tym celu dla dużej objętościowo grafiki typu truecolor tworzona jest okrojona paleta barw, przez co liczba użytych kolorów zmniejsza się wielokrotnie. Następnie plik poddawany jest kompresji, która redukuje jego romiar oraz dodawanych jest kilka specjalnych cech ułatwiających korzystanie z niego niezależnie od platformy systemowej.

Uwaga

mamy to na chip-cd 7/97

Więcej informacji na temat formatu GIF (oraz PNG) znajdziesz na naszym CD-ROM-ie (CHIP-CD 7/97 w opcji Know-how | Formaty GIF i PNG).

Możemy wyróżnić trzy sposoby zmniejszenia wielkości plików graficznych: zmniejszenie rozdzielczości, zmniejszenie liczby kolorów i/lub kompresja pliku. Format GIF łączy redukcję kolorów z kompresją.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News