To nie trick…

Firma Sony uraczyła nas dwoma high-techowymi cackami. Aparaty cyfrowe DKC-ID1 i DSC-F1 to przedstawiciele średniej klasy tego rodzaju sprzętu.

Aparaty cyfrowe Sony pozwalają na łatwą publikację zdjęć w mediach elektronicznych były sobie aparaty dwa

Mniejszy model, DSC-F1 to właściwie połączenie aparatu cyfrowego i minikamery wideo. Aparacik wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 640×480 przy użyciu obiektywu o stałej ogniskowej, z opcją makro. Wbudowany flesz pozwala na fotografowanie obiektów odległych o maksimum 3 metry. Obrotowa głowica z obiektywem pozwala na oglądanie swojej podobizny na kolorowym ekraniku LCD o przekątnej ok. 4,7cm. Poprzez wyjście wideo w systemie PAL można połączyć aparat z telewizorem lub magnetowidem, zaś transmisja obrazków do peceta odbywa się poprzez złącze szeregowe. Parametry pracy ustala się za pomocą rozbudowanego, dobrze widocznego menu ekranowego. Obsługuje się je czymś w rodzaju przycisko-pokrętła. Aparat może pracować w trybie automatycznym lub manualnym, pozwalającym na zmianę parametrów ekspozycji.

Sony DKC-ID1
Rozdzielczość: 768×576, 24 bity/piksel
Liczba zdjęć: 8 (tryb dokładny), 30 (standard) – dla PCMCIA2 MB
Czasy ekspozycji: 1/15 – 1/4000 s
Kompresja/pamięć: JPEG/2-8MB
Producent: Sony, Japonia http://www.sony.com
Dostarczył: Tornado, Warszawa tel./fax: (0-22) 651 24 01
Cena: 3330 zł
plus dobry obiektyw zoom
plus wymienne karty PCMCIA
plus wygodna obsługa
minus niewielka pojemność karty PCMCIA (2 MB)
minus brak trybu manualnego

Drugi, większy model przypomina nieco kamerę wideo. Wyposażony jest w obiektyw zoom/makro, lampę błyskową, zewnętrzny akumulator litowo-jonowy oraz kartę PCMCIA. Elektroniczny wizjer LCD pokazuje numer zdjęcia, warunki ekspozycji, tryb równowagi bieli oraz stan lampy błyskowej. Do obsługi aparatu służą przyciski umieszczone na tylnej ściance wokół wyświetlacza LCD. Istnieje możliwość przeglądania wykonanych zdjęć oraz kasowania wybranych lub wszystkich klatek – podobnie jak w DSC-F1. Komunikacja z komputerem odbywa się poprzez złącze SCSI lub kartę PCMCIA.

Sony DSC-F1
Rozdzielczość: 640×480, 24 bity/piksel
Liczba zdjęć: 30(tryb dokładny), 58 (standard), 108 (ekonomiczny)
Czasy ekspozycji: 1/7,5 – 1/1000 s
Kompresja/pamięć: JPEG/4MB
Producent: Sony, Japonia http://www.sony.com
Dostarczył: Tornado, Warszawa tel./fax: (0-22) 651 24 01
Cena: 7890 zł
plus funkcjonalność, poręczność
plus wysoka czułość matrycy CCD
plus wyjście TV (PAL)
minus TWAIN dla Windows 3.x, problemy z instalacją, brak polonizacji
minus wysoka cena

Producent nie dostarcza, niestety, potrzebnego kabla z miniaturowym wtykiem. Poza interfejsem TWAIN w komplecie znajdziemy program PhotoImpact do zarządzania zdjęciami i obróbki obrazu.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News