Fotografia á la carte

Nie tylko producenci sprzętu fotograficznego oferują aparaty cyfrowe. Teraz wytwarza je także Hewlett-Packard. Model PhotoSmart należy do rodziny kompaktowych kamer automatycznych, z możliwością korekcji parametrów naświetlania. Wyposażony jest w

mały aparacik

obiektyw o stałej ogniskowej 6mm, wizjer optyczny, lampę błyskową oraz niewielkich rozmiarów wymienną kartę pamięci, w której składowane są zdjęcia. HP oferuje karty o pojemnościach 2 lub 4 MB, pozwalające na wykonanie, w zależności od stopnia kompresji, od 4 do 64 zdjęć o wymiarach 640×480 pikseli.

Na tylnej ściance aparatu znajduje się wyświetlacz LCD, pokazujący podstawowe parametry pracy aparatu: liczbę możliwych do wykonania zdjęć oraz stopień kompresji, a także sygnalizujący fakt połączenia z komputerem. W tym ostatnim trybie wszystkie funkcje aparatu kontrolowane są przez oprogramowanie. Transmisja danych odbywa się przez złącze szeregowe co sprawia, że wykonanie zdjęcia „z komputera” trwa dość długo. Podobnie nie od razu aparat reaguje na naciśnięcie spustu przy „zwykłym” fotografowaniu.

Hewlett-Packard PhotoSmart
Rozdzielczość: 640×480, 24 bity/piksel
Liczba zdjęć (karta 2/4MB): 4/8 (tryb dokładny), 16/32 (standard); 32/64 (ekonomiczny)
Kompresja: JPEG
Producent: Hewlett-Packard, USA http://www.hp.com/
Dostarczył: Hewlett-Packard, Warszawa tel.: (0-22) 608 77 00, fax: 608 76 00
Cena: 2150 zł
pluswymienne karty pamięci
pluswygoda obsługi
plusdobre oprogramowanie
plusniezła optyka
minuswolna transmisja danych
minusniska czułość przetwornika CCD
Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/hardware/kth/8_97/
CHIP-CD 9/97: CHIP-offline | CHIP 8/97 | Hardware

Interfejs Twain posiada szerokie możliwości ustawiania parametrów pracy aparatu i podstawowej obróbki zdjęć. Umożliwia też tworzenie

cyfrowy film

archiwów i ich przeglądanie. Do bardziej zaawansowanej obróbki obrazu producent oferuje program Microsoft PictureIt!, który niedawno opisywaliśmy (CHIP 9/97).

Część optyczna aparatu zasługuje na pochwałę głównie z racji dobrego obiektywu wyposażonego w autofokus i pozwalającego na wykonywanie zdjęć już z odległości 5,5 cm. Na obiektyw można też nałożyć nasadki od kamer wideo, służące do zmiany ogniskowej lub uzyskiwania efektów specjalnych. Warunki ekspozycji dobierane są automatycznie, mogą jednak być ręcznie korygowane. Niestety, korekcja ta nie obejmuje działania lampy błyskowej.

Aparat HP robi naprawdę ładne zdjęcia. Nasycenie barw i kontrast nie pozostawiają nic do życzenia, chociaż czułość przetwornika mogłaby być nieco wyższa. Zastosowana kompresja JPEG przy stosunkowo niewielkiej rozdzielczości nie czyni zbytnich „spustoszeń” w obrazie. Wymienne karty pamięci umożliwiają dłuższe wycieczki bez konieczności dźwigania ze sobą notebooka do składowania zdjęć.