Konkurencja nie śpi

W czasie sukcesów firmy S3 na rynku kart graficznych, wielu użytkowników zapomniało już o innych producentach. Konkurencja jednak nie śpi. Do naszego laboratorium dotarły dwa urządzenia firmy oparte na układach firm konkurujących z graficznym potentatem.

Obie karty wyposażono w 2 MB pamięci RAM – niestety bez możliwości rozszerzenia. 64-bitowy układ pierwszej karty –

ProMotion-AT24promotion i realmagic

pracuje wewnętrznie na 128-bitowej magistrali. Jedynie wymiana danych z pamięcią karty odbywa się w trybie przeplotu z wykorzystaniem 64 bitów. Drugie urządzenie zbudowano na układzie REAL magic 64/GX .

Wśród możliwości oferowanych przez układ ProMotion-AT24 znajdziemy m.in. sprzętowe skalowanie z wykorzystaniem filtru bilinear oraz bufora liniowego, konwersję kolorów z formatu YUV do RGB, płynne wyświetlanie pełnoekranowych animacji oraz obsługę DirectDraw, DirectVideo, DCI i wielu innych standardów. Do najważniejszych zalet drugiego urządzenia – REAL magic 64/GX – zaliczyć można m.in. konwersję kolorów YUV do RGB z rozszerzoną obsługą BitBLT (bit block transfer) oraz akcelerację skalowania z liniową interpolacją X i Y. Dzięki tej ostatniej opcji znacznie poprawia się jakość wyświetlanych animacji.

ProMotion AT-24, REAL magic64/GX
Maks. rozdzielczość i kolory: 1600×1200/256, 800×600/Truecolor (32 bity)
Maksymalne odświeżanie: 120 Hz (ProMoction AT-24) 85 Hz (REAL magic 64/GX)
Pamięć: 2 MB EDO RAM
Producent: PC Ware, Tajwan http://www.alsc.com/, http://www.realmagic.com/
Dostarczył: RAT, Wrocław tel./fax: (0-71) 21 92 70
e-mail: [email protected]
Cena: 139 zł (REAL magic 64/GX), 175 zł (ProMotion AT-24)
plus dobra wydajność w aplikacjach
plus płynne wyświetlanie animacji
plus niska cena
minus brak możliwości rozbudowy
minus słaba dokumentacja
Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/hardware/kth/8_97/
CHIP-CD 9/97: CHIP-offline | CHIP 8/97 | Hardware

Przeprowadzone pomiary pokazały średnią klasę testowanych kart. W obu przypadkach bardzo dobrze wypadł test odtwarzania animacji. Średnia liczba wyświetlanych w ciągu sekundy klatek wahała się od 55 do 70. Jedynie dla trybu 800x600xTruecolor (32bity) wydajność karty ProMotion AT-24 spadła do 4,7 kl./s. Pomiar przeprowadzony za pomocą gry Quake w obu przypadkach dał ponad 49 kl./s.

W teście aplikacyjnym wydajność obu urządzeń była zbliżona i na średnim poziomie. Ze względu na brak sprzętowej obsługi efektów 3D, w teście 3D obie karty uzyskały zbliżone wyniki – ok. 3-4-krotnie słabsze niż Ati RAGE 3D.

Niepodważalną zaletą obu urządzeń jest bardzo niska cena, zaś dobra wydajność w często stosowanych aplikacjach przyciągnie z pewnością wielu domowych i biurowych użytkowników.