Metalicznie i na sucho

Pomimo zdominowania rynku przez drukarki laserowe i atramentowe producenci nieustannie pracują nad nowymi technikami druku. Przykładem jest

Citizen PRINTtiva 1700 — drukarka z wbudowanym skanerem, wykorzystująca technologię druku MicroDry.

Wspomniana technika polega na nanoszeniu suchego atramentu umieszczonego na cieniutkiej taśmie za pomocą 240 elementowej głowicy termicznej. Pozwala to uzyskać punkty o wielkości ok. 40 mikronów,

citizen printiva metalicznie i na sucho

pozbawione charakterystycznej dla druku w zwykłych „plujkach” mgiełki. Cztery taśmy z kolorami podstawowymi są pobierane przez głowicę z zasobnika i w oddzielnych przebiegach nanoszone na papier. Wydruki możemy uzyskać na wszystkich standardowych nośnikach, chociaż ich bardzo wysoka jakość osiągana jest dopiero na lepszych gatunkach papieru np. papierze powlekanym.

Plug and Play ułatwia instalację w Windows, niestety problematyczna może się okazać praca w innych systemach operacyjnych. Sterowniki udostępniają szereg specyficznych ustawień, takich jak np. wykorzystanie kolorów metalicznych. Ta własność drukarki, a raczej dostępnych do niej taśm z barwnikami pozwala na uzyskiwanie niemożliwych w innych technologiach efektów.

Z drukarką zintegrowany został skaner rolkowy o rozdzielczości 600 dpi – zgodny ze standardem TWAIN, co pozwala wykorzystywać go we wszystkich okienkowych aplikacjach. Nietypowy sposób jego obsługi może być niestety źródłem problemów. Skanowaną kartkę musimy umieścić w specjalnej, dostarczanej z drukarką przezroczystej okładce i „przepuścić” przez mechanizm drukująco-skanujący. Zabrudzenia i porysowania folii odbiją się jednak na jakości obrazu.

PRINTiva 1700
Technologia druku: MicroDry (suchy atrament)
Rozdzielczość: 1200 dpi (cz-b), 600 dpi (kolor)
Zasobniki: 4 z 7 rodzajów taśm, w tym z kolorami metalicznymi
Prędkość druku: 1-12 min/stronę
Oprogramowanie: Sterowniki Windows 3.x i Windows 95, Corel Print House, mgi PhotoSuite SE
Producent: Citizen, Japonia http://www.citizen.com/
Producent: JTT, Wrocław tel.: (0-71) 72 87 02, fax: 72 87 07
http://www.jtt-ok.com/, e-mail: [email protected]
Cena: 3110 zł (drukarka), 20 zł (cardridge niemetalizowane), 60 zł (cardridge metaliz.)
plusdoskonała jakość wydruków
plustaśmy z tuszem metalizowanym
plusniezależne taśmy z osobnymi kolorami
minusprędkość druku
minuspodawanie papieru
minusnietypowy skaner
Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/hardware/kth/8_97/
CHIP-CD 9/97: CHIP-offline | CHIP 8/97 | Hardware

Długi czas oczekiwania na wydruk rekompensowany jest jego jakością. Bez problemu można zastosować go jako „proof” drukarski, a metaliczne kolory zaspokoją wymagania specjalistów przygotowujących atrakcyjne prezentacje. Wyjątkowej uwagi wymaga natomiast mechanizm podawania papieru – zdarzało się w czasie testów, że drukarka pobierała z podajnika po kilka kartek jednocześnie.