Numero uno

Krótki test nowego modelu komputera produkowanego przez wrocławską firmę JTT

Po premierze najnowszego procesora Pentium II firmy Intel nie trzeba było długo czekać na pojawienie się rodzimego zestawu komputerowego wykorzystującego ten układ. W laboratorium przetestowaliśmy komputer firmy

adax

JTT wyposażony w najszybszą aktualnie dostępną wersję procesora Pentium II taktowanego zegarem 266 MHz. Pamięć podręczna drugiego poziomu o pojemności 512 KB połączona jest z jednostką centralną za pomocą oddzielnej magistralii taktowanej połową częstotliwości pracy procesora. Transakcyjna magistrala systemowa pracuje z popularną częstotliwością 66 MHz.

Typową dla linii ADAX obudowę tworzy duża wieża z miejscem na pięć urządzeń wielkości 5,25 cala i jedno 3,5 cala. W komputerze zamontowano płytę główną Intel PD440FX (standard ATX) wykorzystującą popularny do tej pory w zestawach PentiumPro chipset 440FX (Natoma). Nowością jest gniazdo typu „Slot One” przystosowane do montowania cardridge’a SEC zawierającego procesor Pentium II i zintegorowany cache. Rozwiązanie opatentowane przez Intela rozpocznie prawdopodobnie nowy rozdział w historii komputerów PC. Z płytą zintegrowany jest sterownik I/O, kontroler HDD/FDD i karta dźwiękowa z portem joysticka. Cztery gniazda PCI, trzy ISA i cztery gniazda na 32-bitowe pamięci SIMM (zamontowano moduły o czasie dostępu 60 ns) w pełni zaspokajają możliwość dalszej rozbudowy. Ze względu na zamontowane wyposażenie nie powinno to być jednak potrzebne. 32 MB pamięci typu EDO RAM zajmują tylko dwa gniazda. W jednym ze złączy PCI znajduję się 4-megabajtowa karta graficzna firmy ATI, która we wszystkich rozdzielczościach zapewnia ergonomiczne parametry pracy. Szybki dysk firmy Western Digital posiada pojemność 2,5 GB, a bezproblemowe odtwarzanie aplikacji multimedialnych zapewnia CD-ROM BCD o 16-krotnej prędkości odczytu. Do całości dołączono firmową klawiaturę i myszkę.

ADAX Pentium II
Procesor: Pentium II 266 MHz, 512 KB cache
Pamięć: 32 MB EDO RAM 60 ns
Twardy dysk: IDE, WDC AC 22500L, 2,5 GB
CD-ROM: BCD 16x
Producent: JTT, Wrocław tel.: (0-71) 72 87 02, fax: 72 87 07
http://www.jtt-ok.com/, e-mail: [email protected]
Cena: 10 200 zł
plusbardzo wysoka wydajność
pluszestaw rozkazów MMX
plusergonomiczna konstrukcja (ATX)
minuskarta graficzna
Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/hardware/kth/8_97/
CHIP-CD 9/97: CHIP-offline | CHIP 8/97 | Hardware

Tak wyposażony zestaw okazał się najszybszym komputerem testowanym dotychczas w naszym laboratorium. Jego wydajność była wyższa o 40% od komputerów ze „zwykłym” Pentium 200, o 22% od Pentium 200 MMX i 20% lepsza od konkurencyjnego K6 200 MHz. Wiadomo jednak, że nowy procesor stać na jeszcze więcej. Kamieniem u szyi tak mocnego zestawu była karta graficzna, bardzo dobra w operacjach 3D, lecz nieco słabsza w 2D, nie pozwalająca rozwinąć skrzydeł najmłodszemu

z procesorów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.