Ramy i ramki

Przedostatnia już część podstaw języka JavaScript służącego do ułatnienia zarządzaniem stronami WWW
Język JavaScript pozwala skuteczniej niż HTML kontrolować mechanizm ramek (frames). Za jego pomocą nawigację po własnych stronach WWW można zorganizować w bardziej elegancki sposób.

Kolejny odcinek kursu programowania w języku JavaScript poświęcony jest ramkom. Choć w JavaScript zachowują się one niemal tak samo, jak w HTML, istnieje pewna mała, lecz istotna różnica. Używając rozkazu HTML można, klikając hipertekstowy odsyłacz, wyświetlić w innej ramce okna przeglądarki z góry określony plik. Skrypt Javy, reagując na to samo zdarzenie, może spowodować wyświetlenie różnych stron WWW.

Poprawne posługiwanie się ramkami zademonstruje przykład małego leksykonu online. W lewej części okna słownika program wyświetla ramkę, zawierającą cztery hasła zdefiniowane jako odsyłacze hipertekstowe. Kliknięcie któregokolwiek z nich spowoduje pojawienie się w prawej ramce odpowiedniego objaśnienia.

W ramce z listą haseł widnieją jeszcze dwa przyciski nawigacyjne. Za ich pomocą można „kartkować” leksykon, przemieszczając się w przód, czyli od hasła bieżącego do następnego lub wstecz – do poprzedniego. Do zdefiniowania ramek i wyświetlenia objaśnień do haseł wystarczą polecenia HTML. JavaScript potwierdza swą przydatność dopiero w przyciskach nawigacyjnych. Skorzystamy z tego, by dowiedzieć się czegoś o tablicach zmiennych (

array

) i o obiekcie location .

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.