Reguła prawej dłoni

Zestawienie programów przygotowujących do zdania egzaminu na prawo jazdy

Każdego roku Polacy kupują coraz więcej samochodów. Tym samym zwiększa się liczba osób przystępujących do egzaminu na prawo jazdy. Okazuje się, że i w tej dziedzinie komputer może oddać nieocenione usługi.

Wakacje. Większość z nas przyjemnie spędza czas nad morzem lub w górach. Niektórzy wykorzystują jednak letnie miesiące podnosząc kwalifikacje zawodowe. Kończymy przeróżne kursy, bierzemy udział w szkoleniach. Obecnie jednym z coraz częściej stawianych wymogów podczas rekrutacji nowych pracowników jest posiadanie prawa jazdy, dlatego też wiele osób w wolnym czasie chętnie uczęszcza na kursy przygotowujące do zdobycia dokumentów niezbędnych do kierowania pojazdem. W czym jednak może pomóc nam komputer?

Aby zostać szczęśliwym posiadaczem kartonika z naszą podobizną i kilkoma bardzo ważnymi pieczątkami, który pozwoli samemu usiąść za kierownicą, trzeba spełnić szereg wymagań. Musimy zapoznać się z przepisami ruchu i znakami drogowymi, budową i obsługą samochodu, nauczyć się udzielać pierwszej pomocy w razie nagłej potrzeby, no i wreszcie „okiełznać stalowego rumaka”, czyli spędzić odpowiednią liczbę godzin za kółkiem. Nasz poczciwy PC co prawda nie nauczy nas praktycznej jazdy samochodem, ale z cierpliwością przeprowadzi przez zawiłości kodeksu drogowego. Co więcej, po udzieleniu stosownych lekcji sprawdzi nasze wiadomości i z całkowitą bezwzględnością wytknie popełnione błędy.

Prezentowane w niniejszym przeglądzie programy przygotowujące do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy pochodzą z lat 1993-97. Prawie wszystkie są komputerowymi wersjami testów, które można spotkać na egzaminach na prawo jazdy. Przy ich wykorzystaniu należy dość dokładnie zwrócić uwagę na aktualność oraz zgodność z obowiązującym Kodeksem drogowym. W ciągu kilku ostatnich lat do przepisów obowiązujących na drogach wprowadzono zaledwie kilka poprawek, zatem znacząca część pytań w testach zamieszczonych w programach pozostaje nadal aktualna. Ich układ czy treść nie zawsze pokrywa się z tym, co aktualnie obowiązuje na egzaminach (zmienia się to dość często), ale prezentowane programy nadal spełniają one swoją podstawową funkcję – uczą teoretycznych zasad poruszania się po drogach. Należy też pamiętać, że część aplikacji powstała przed 1994 r., kiedy to w Polsce królowały komputery klasy 286 z kartami graficznymi Hercules, dlatego wygląd i jakość interfejsu graficznego w nich zastosowanego znacznie odbiega od obecnie stosowanych norm.

Czego powinniśmy oczekiwać od firm produkujących tego typu oprogramowanie w przyszłości? Faktem jest, że statystycznie co szósty Polak posiada samochód, co po wykonaniu prostych rachunków daje ponad 6 mln pojazdów poruszających się po naszych drogach. W samym tylko 1996 roku Polacy zakupili ponad 350 tys. samochodów. Szacuje się, że w ciągu zaledwie 30 lat liczba ta może ulec podwojeniu. Co za tym idzie, zapewne wzrośnie liczba potencjalnych kandydatów na kierowców i zapotrzebowanie na programy przygotowujące do egzaminu na prawo jazdy. Jak na tę podaż odpowie rynek producentów? Na razie nic nie wskazuje, aby sytuacja w tej dziedzinie miała się diametralnie zmienić. Możemy ocenić to sami, zapoznając się z poniższym przeglądem dostępnych na polskim rynku aplikacji do nauki przepisów ruchu drogowego i przygotowujących do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.