Rozmowy kontrolowane

Dla wszystkich niecierpliwych, którzy chcieli porozmawiać w czasie rzeczywistym wykorzystując Internet powstał powszechnie znany IRC. Niestety, poza zaletą szybkiej wymiany informacji, nie możemy usłyszeć głosu ani zobaczyć współrozmówcy. Aby to zrealizować potrzebny jest zestaw składający się z karty dźwiękowej, mikrofonu oraz kamery. Przykładem takiego pakietu okazał się Sony CCX-Z11E. Zestaw składa się z karty wideo C210, kamery CCX-Z11E oraz programu Internet Phone. Instalacja domowego „studia” przebiega w kilku etapach. Napierw należy skonfigurować kartę C210, podłączyć do niej kamerę, a następnie program Internet Phone w specjalnej, obsługującej kamerę wideo, wersji.

Test urządzenia polegał na zbadaniu wydajności C210 jako frame grabbera, karty wideo – do zapisywania filmów –

ot taka kamerka

oraz całości wraz z oprogramowaniem jako internetowego telefonu z dźwiękiem i wizją. Pierwszy sprawdzian w trybie frame grabber karta przeszła bez zarzutu. Wszystkie ściągane obrazy, dla każdej z możliwych rozdzielczości i palety kolorów, wyraźnie i wiernie oddawały rzeczywistość. Wyniki drugiej, nieco trudniejszej części polegającej na zapisie całych sekwencji wideo, zależne były od przyjmowanych parametrów. Dla stosunkowo małych rozdzielczości (240×180) bez względu na przyjętą paletę kolorów, nagrane filmy były płynne i wyraźne. Niestety, wraz ze wzrostem wielkości okna płynność i jakość spadała.

Sony CCX-Z11E
Wymagania sprzętowe: min. Pentium 75, 8 MB RAM, ok. 6 MB HDD, karta dźwiękowa, PCI VGA, Windows 95
Rozdzielczość: min. 80×60, max. 640×480
Kolory: 8, 16, 24 bity
Standardy: PAL, SECAM, NTSC
Oświetlenie: 9-10 (min.), 500 luksów (opt.)
Producent: Sony, Japonia http://www.sony.co.jp/
Dostarczył: Proabit, Raszyn tel.: (0-22) 720 20 32, fax: 720 08 91
Cena: 850 zł
plus wydajny frame grabber
plus możliwość nagrywania krótkich sekwencji wideo w małych rozdzielczościach
plus prosta instalacja i obsługa
plus wbudowany mikrofon
minus wymaga dodatkowo karty dźwiękowej
minus mało płynny obraz (Internet Phone)
minus brak polskiej dokumentacji
Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/hardware/kth/8_97/
CHIP-CD 9/97: CHIP-offline | CHIP 8/97 | Hardware

W ostatnim teście zbadano wydajność oraz jakość pracy urządzenia w roli internetowego telefonu. Mimo stosunkowo, wysokiej wydajności samej karty i dobrej jakości otrzymywanego z kamery obrazu, jakość połączeń była bardzo słaba. Winę ponosi tutaj przepustowość międzynarodowej sieci. O ile sama rozmowa, bez wizji, możliwa jest nawet z użytkownikami zza Wielkiej Wody, o tyle włączenie jakże upragnionego obrazu nie dosyć, że nie daje płynnej wizji, na dodatek pogarsza jakość fonii. Dużo zależy także od zastosowanej po obu stronach kompresji.

Ogólnie jakość połączeń obsługujących jednosześnie wizję i fonię nie jest najlepsza – trzeba iść na kompromis pomiędzy wielkością obrazu a jakością dźwięku, przyzwyczajając się do mało płynnego wizerunku współrozmówcy.