Zgodnie z etykietą

Zaprojektowanie wizytówki, tabliczki znamionowej lub nalepki może przysporzyć nieco kłopotu – szczególnie wtedy, gdy nie dysponujemy przeznaczonym do tego celu oprogramowaniem. Poniżej prezentujemy dwie najpopularniejsze tego rodzaju aplikacje w Polsce.

Nietrudno zauważyć, że coraz częściej różne programy oferują coraz więcej możliwości i obrastając w tłuszcz megabajtów stają się przysłowiowymi już software’owymi kombajnami. Każdy, kto korzysta na co dzień z nowoczesnego edytora czy programu malarskiego, jest w stanie w relatywnie krótkim czasie stworzyć wzór etykietki czy wizytówki. Sprawa komplikuje się jednak wtedy, gdy w projekcie zaistnieje potrzeba wykorzystania specjalnych symboli (odzieżowych, chemicznych etc.) lub na przykład kodu kreskowego. Oczywiste jest to, że nikt dla wydrukowania jednej legitymacji bądź etykiety nie będzie kupował specjalistycznego pakietu. Są jednakże i tacy, którzy generują setki rozmaitych metek i bez edytora etykiet się nie obędą.

Przy okazji zagadnienia tworzenia etykiet warto wspomnieć o „szarej strefie” oprogramowania należącego do tej kategorii. Na rynku tego typu aplikacji znajduje się liczna grupa programów specjalistycznych, przeznaczonych dla konkretnych modeli urządzeń (drukarki do etykiet). Godny odnotowania jest również fakt istnienia drobnych pakiecików, które stanowią jeszcze bardziej wyspecjalizowane narzędzia. Są to edytory kodów kreskowych (bar code). Dziedzina „barkodów”, choć niezwykle wąska, stanowi ważną gałąź „przemysłu standaryzacyjnego”. á propos. Z pewnością niewielu Czytelników zdaje sobie sprawę z faktu, że np. kod (w tym wypadku EAN 13+2), który drukowany jest co miesiąc na okładce naszego magazynu jest własnością intelektualną (podobnie jak utwór muzyczny czy program komputerowy). Aby móc zaopatrzyć swój produkt w taki kod, należy zgłosić się do instytucji o nazwie Instytut Kodów Kreskowych i poprosić o wydanie zezwolenia na wykorzystywanie wspomnianego oznaczenia.

Uwagamamy to na chip-cd 8/97
Oprócz opisanych w artykule programów na CHIP-CD 8/97 w opcji Software | Projektowanie Etykiet można znaleźć osiem innych aplikacji shareware’owych tego typu.

Ale dość już o meandrach i zawiłościach „barkodowych”, przejdźmy zatem do meritum niniejszego miniprzeglądu.

W Polsce można spotkać 3 rodzime aplikacje przeznaczone do wspomnianych wyżej prac. Są to: Projektant Etykiet krakowskiej spółki dmt Systemy Informatyczne, Edytor Etykiet warszawskiej firmy Agimag oraz pakiet Labels (tutaj nieopisywany) oferowany przez Compact Disk Novelty z Krakowa, który – de facto i de iure – stanowi okrojoną wersję Projektanta Etykiet. Zatem przedmiotem niniejszego zestawienia są tylko dwa programy. Najpierw poddajmy pobieżnej analizie