Halo! Widzę Cię!

Krótki test karty wideo umożliwiaąccej prowadzenie telekonferencji przez sieć

Jeszcze nie tak dawno wideotelefon był urządzeniem, które można było zobaczyć jedynie w filmie science-fiction. Dziś powoli i… nieporadnie zaczyna trafiać do sklepów. BOCA Videophone Classic to jedno z pionierskich rozwiązań wykorzystujących nowy sposób komunikacji. Urządzenie wraz z dostarczonym oprogramowaniem pozwala na prowadzenie rozmów telefonicznych z udziałem obrazu wideo. Aby możliwe było nawiązanie połączenia komputer musi być wyposażony w kartę sieciową lub modem (co najmniej 28.8 kbps) oraz kamerę wideo. Nie jest wymagana karta dźwiękowa – urządzenie posiada własne układy odpowiedzialne za obróbkę dźwięku.

Połączenie może być realizowane na dwa sposoby: poprzez Internet lub sieć lokalną, albo tradycyjną linią telefoniczną za pośrednictwem modemu. W drugim przypadku zalecane jest użycie modemu synchronicznego. Wymaga tego opracowany przez International Telecommunications Union standard H.324, który określa sposób kompresji obrazu i dźwięku oraz sposób komunikacji między wideotelefonami. Dostarczone oprogramowanie pozwala jednak na użycie standardowego modemu V.34.

BOCA Videophone Classic
Wymagania: Pentium 75 MHz, Windows 95, 12 MB RAM, modem 28,8 kbps, kamera, mikrofon
Standardy pracy: PAL, NTSC
Maksymalna rozdzielczość: 352×288
Maksymalna wydajność: 8 kl./s
Producent: BOCA http://www.bocaresearch.com/
Dostarczył: Commpol SA, Kraków tel.: (0-12) 33 77 88, fax: 32 50 60 e-mail: [email protected]http://www.commpol.com/
Cena: 542 zł
plusnie wymaga współpracy z kartą dźwiękową
minusniestabilna praca w przypadku połączenia modem-modem
minusniska jakość obrazu wideo
Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/hardware/kth/9_97/
CHIP-CD 10/97: CHIP-offline | CHIP 9/97 | Hardware

Test polegał na nawiązaniu połączenia stosując obie możliwe metody. W tym celu drugi komputer wyposażony został w podobną kartę innego producenta i oprogramowanie zgodne z przyjętym standardem. Niestety, stosując różne programy nie udało się nawiązać łączności. Próby powiodły się dopiero po zainstalowaniu i uruchomieniu tych samych aplikacji. W przypadku połączenia sieciowego rozdzielczość wysyłanego obrazu mogła zawierać się w zakresie od 160×112 do 352×288 pikseli. Przesyłany obraz, niestety, nie był najwyższej jakości. Tylko wtedy, gdy nie wykonywało się żadnych gwałtowniejszych ruchów obraz był wystarczająco ostry. Maksymalna prędkość 8 klatek na sekundę nie pozwala na zachowanie płynności ruchów jednak jest to wynik bardzo dobry w porównaniu z osiągami uzyskanymi w połączeniu „modemowym”. Pożyteczną opcją jest możliwość przesyłania tekstu w trakcie rozmowy. Porównując otrzymane wyniki bez wątpienia lepszą metodą jest komunikacja z wykorzystaniem sieci ethernet lub szybkich łączy internetowych, użytkownicy domowi powinni poczekać na upowszechnienie się np. ISDN-u.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.