Najwyższy poziom abstrakcji

Większość czytelników przynajmniej słyszała o arkuszach kalkulacyjnych, spora grupa używa ich codziennie. Programy te w zupełności wystarczają do typowych obliczeń w zastosowaniach domowych lub biurowych. Istnieją jednak takie dziedziny nauki i techniki, w których potrzebne są profesjonalne narzędzia.

Postęp cywilizacyjny nie byłby możliwy bez rozwoju matematyki. Nie bez podstaw nosi ona miano „królowej nauk”. Sformalizowany, uniwersalny sposób opisu świetnie nadaje się do przekazywania informacji o właściwościach obiektów. Wyprowadzone na przestrzeni wieków wzory pozwalają dokonywać skomplikowanych obliczeń będących podstawą projektowania domów, promów kosmicznych i broni masowego rażenia. Istnieją też bardziej prozaiczne zastosowania. Biorący kredyt w banku powinni wiedzieć, co to jest procent składany, zaś pracownikom działów marketingu zdałoby się opanować podstawy statystyki.

Programy wspomagające obliczenia dzielą się na kilka kategorii. Kalkulatory nie wymagają objaśnień. Arkusze kalkulacyjne dysponują pewną liczbą funkcji matematycznych i podstawowych wykresów, co wystarcza do prostego przeliczania danych. Poważniejsze zadania wymagają jednak sięgnięcia po zaawansowane pakiety matematyczne. Profesjonaliści pracujący w wąsko specjalizowanych dziedzinach nauki i przemysłu niejednokrotne muszą opierać się na aplikacjach tworzonych na zamówienie i przeznaczonych do konkretnych zastosowań.

Licznym podzbiorem rodziny programów matematycznych są aplikacje statystyczne, głównie ze względu na mnogość zastosowań. Statystyka jest nauką zajmującą się opisem danych i wnioskowaniem w warunkach niepewności, a wykorzystywana jest w marketingu, zarządzaniu, bankowości, ubezpieczeniach i wielu innych modnych działach gospodarki.

Kolejne wersje programów są coraz bardziej przyjazne w obsłudze, mimo iż oferują więcej skomplikowanych funkcji i możliwości. Cieszy fakt, że niektórzy producenci polonizują swoje produkty. Na krajowym rynku jest dostępnych kilkanaście różnych pakietów. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.