TV-mania

Krótki test trzech kart telewizyjnych zamieniających monitor w telewizor

Na polskim rynku sprzętu komputerowego na dobre zadomowiły się karty potrafiące „zmienić” peceta w telewizor. Dzięki firmie Proabit mieliśmy okazję przetestować w redakcji trzy urządzenia tego typu: AVerMedia TVBox, FunTV oraz TV-Phone. Wszystkie urządzenia, oprócz wejścia antenowego, posiadają złącza pozwalające na podłączenie dowolnego źródła sygnału audio i wideo (composite i S-video). Jedynie karta

aver tvbox

FunTV nie posiada wejścia S-video, a wejście audio jest monofoniczne. Do każdego zestawu dołączony jest pilot. Czujniki na podczerwień, za wyjątkiem zastosowanych w modelu TVBox, stanowią odrębne elementy i wymagają podłączenia albo do karty (TV-Phone), albo do portu szeregowego (FunTV). W drugim przypadku czujnik może dzielić port z myszką, jednak ze względu na zbyt szeroką obudowę złącza w wielu komputerach takie połączenie może okazać się niemożliwe i konieczne będzie zajęcie drugiego portu szeregowego.

TVBox jest urządzeniem zewnętrznym i zupełnie niezależnym od komputera. Poza opisanymi wcześniej wejściami wyposażono je w złącze VGA oraz stereofoniczne wyjście audio. Niewątpliwą zaletą jest własne zasilanie, co nie zmusza użytkownika – gdy tylko zechce oglądać telewizję czy grać w grę wideo – do włączania komputera. Urządzenie obsługiwane jest całkowicie za pomocą pilota. Oprócz standardowych funkcji charakterystycznych dla każdego odbiornika telewizyjnego TVBox udostępnia możliwość automatycznego włączenia lub wyłączenia tunera o dokładnie ustalonej porze (posiada ono wbudowany jest zegar).

AVer TVBox, FunTV, TV-Phone
Standardy pracy: PAL-D/K, PAL-B/G, NTSC
Frame grabber: (TV-Phone) 30 fps w rozdzielczości 192×142 maks. rozdzielczość – 786×568
Producent: AVerMedia http://www.aver.com/
Dostarczył: Proabit, Raszyn tel.: (0-22) 720 20 32, fax:756 08 91
Cena: 450 zł (TVBox) 350 zł (FunTV) 650 zł (TV-Phone)
plusdobra jakość obrazu
plustuner zewnętrzny niezależny od komputera (TVBox)
minusnierozpoznawany standard PAL-B/G (TV-Phone)
Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/hardware/kth/9_97/
CHIP-CD 10/97: CHIP-offline | CHIP 9/97 | Hardware

FunTV oraz TV-Phone są urządzeniami wewnętrznymi. Pierwsze z nich to karta ISA, której jedynym zadaniem jest poprawne wyświetlanie obrazu telewizyjnego na monitorze w trybie pełnoekranowym. Znacznie szersze możliwości oferuje karta TV-Phone współpracująca z magistralą PCI. Obraz może być wyświetlany w małym oknie i w trybie pełnoekranowym.

aver tv-phone

Oprócz tunera telewizyjnego na karcie znajduje się tuner FM dostosowany do odbioru w wysokim paśmie UKF (90-108 MHz). Urządzenie spełnia również funkcję prostego frame grabbera – umożliwia nagrywanie sekwencji wideo w formacie AVI w trzech rozdzielczościach: 192×142, 384×284 oraz 768×568. Niestety tylko w najniższej z nich udaje się nagrać film bez utraty danych z prędkością 30 klatek na sekundę i dźwiękiem jakości CD. W wyższych rozdzielczościach możliwe jest osiągnięcie prędkości rzędu kilku do kilkunastu klatek na sekundę. Nagrywany obraz cechowała bardzo dobra jakość – brak było jakichkolwiek zakłóceń, zaś kolory były żywe i nie „rozmazywały” się.

Dodatkowo karta TV-Phone w połączeniu z dostarczonym oprogramowaniem stanowi podstawę wideotelefonu. Aby jednak można ją było do tego celu wykorzystać potrzebna jest jeszcze kamera wideo, karta dźwiękowa, karta sieciowa lub modem (min. 28.8 kbps). Połączenie może być realizowane na dwa sposoby: poprzez Internet lub sieć lokalną albo za pośrednictwem modemów zwyczajną linią telefoniczną. Przeprowadzone w laboratorium testy wykazały, że połączenie sieciowe daje znacznie lepsze wyniki niż połączenie między modemami. Uzyskana prędkość 8 klatek na sekundę w sieci jest bardzo dobrym wynikiem w zestawieniu z jedną klatką na kilka sekund w połączeniu „modemowym”. Jakość przekazywanego obrazu nie była najlepsza. Przepustowość sieci jest jeszcze zbyt niska, aby możliwe było przesyłanie wysokiej jakości obrazu wideo w czasie rzeczywistym, dlatego też użytkownik zmuszony jest wybierać między ostrością i płynnością obrazu.

Chociaż urządzenia, jak zapewnia producent, przystosowane są do odbioru telewizji kablowej, nie udało się zestroić programów nadawanych na najwyższych częstotliwościach.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.