W cieniu potentatów

Rynek aplikacji biurowych zdominowany jest przez duże koncerny software’owe. Dobitnie świadczy o tym chociażby nazwa pewnego powszechnie znanego pakietu biurowego. Okazuje się jednak, że również w tej dziedzinie mali producenci mogą znaleźć dla siebie niszę rynkową. Dowodzi tego m.in. program orgAnice 2.0 firmy bit by bit Software.

Oferowane przez orgAnice 2.0 wizualne przedstawienie struktury bazy danych pomaga w jej zrozumieniuorganice

Produkt niemieckich programistów zawiera w sobie zarówno gotową bazę danych o nazwie Office, odzwierciedlającą swą budową schemat organizacyjny przeciętnego biura i dostosowaną do potrzeb typowej firmy, jak i narzędzia umożliwiające stworzenie całkiem nowej bazy. Użytkownik dostaje więc do dyspozycji przysłowiową rybę i wędkę.

W przygotowanej przez producenta bazie znajdują się tabele z danymi klientów, spisy artykułów oferowanych przez firmę oraz prosty terminarz. Nie brakuje również miejsca na przechowywanie dokumentów i korespondencji.

Zamysłem projektantów aplikacji było nadanie jej roli organizatora całości prac związanych z funkcjonowaniem biura. W związku z tym, oprócz przechowywania danych, możliwe jest wywoływanie na ich rzecz innych programów (np. Worda). Współpraca z innymi aplikacjami nie ogranicza się jednak jedynie do ich uruchamiania, ale także do tworzenia dla nich szablonów i aktywnej z nimi komunikacji. Na uwagę zasługuje proces przygotowywania korespondencji, biorący swój początek w wyselekcjonowaniu odbiorcy listu spośród zarejestrowanych w jednej z tabel bazy danych i uwieczniony wysłaniem listu za pomocą Microsoft Exchange .

mamy to na chip-cd 7/97mamy ten program w bbs-ieorgAnice 2.0
Wymagania: PC 386; 4 MB RAM; Windows 3.1x; ok. 4 MB na dysku
Producent: bit by bit Software, Niemcy, http://www.organice.de/
Dostarczył: OST, Kielce tel./fax: (0-41) 368 26 83 e-mail: [email protected]
Cena: 219-799 zł
plusdobre dopasowanie do potrzeb biura
plusbogate możliwości konfiguracyjne
minusniskie wymagania sprzętowe
minuszbyt techniczny charakter interfejsu użytkownika
Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/software/kts/9_97/
CHIP-CD 10/97: CHIP-offline | CHIP 9/97 | Software

Jak już wcześniej wspomniano, orgAnice posiada mechanizmy pozwalające na automatyczne wygenerowanie prostej bazy. Rola użytkownika sprowadza się przy realizacji tej operacji jedynie do zaprojektowania struktury systemu.

Największą wadą programu jest konieczność zatrudnienia do jego obsługi informatyka. Szczególnie utwierdza w tym przekonaniu dokumentacja, obfitująca w nie całkiem oczywiste dla laika słowa (np. maska, DDE lub nazwy funkcji języka xBASE). Trudno się również zachwycać raczej „zgrzebnym” interfejsem użytkownika.

Solidna, praktyczna, aczkolwiek pozbawiona szczególnego polotu aplikacja na pewno warta jest zainteresowania. Przy odrobinie wysiłku można opierając się na niej zapewnić małej firmie sprawny system informatyczny.