Z fizyką za pan brat

Krótki test programu - repetytoeium wiedzy z fizyki

Chyba każdy miał kiedyś problemy z nauką fizyki. Dlatego dobrze opracowane ściągi pozwalały na łatwiejsze usystematyzowanie i powtórzenie zdobytej wiedzy. Program Repetytorium z fizyki – Fizyka błyskawiczna jest właśnie taką ściągą, zawierającą materiał szkoły średniej i przeznaczony może być tak dla maturzystów, jak i osób przygotowujących się do egzaminów na studia.

Kliknięcie myszą na wyróżnionym haśle wyświetla krótką ściągawkę z wyjaśnieniem terminupowtórka z fizyki

Aplikacja napisana została za pomocą opisywanego w CHIP-ie 4/96 pakietu Genfast i działa pod kontrolą systemu DOS. Z tych faktów wynikają dwie korzyści: niskie wymagania sprzętowe programu i jego niewielkie potrzeby odnośnie zajętości dysku twardego. Podstawowa wada takiego rozwiązania to prawie żadna „multimedialność” produktu, co sprawia, że programu używa się jak zwykłego podręcznika o nieco mniej czytelnych literach i ilustracjach.

Materiał repetytorium podzielony został na 25 części obejmujących poszczególne działy fizyki. W każdej z nich można zapoznać się z wstępem teoretycznym ilustrowanym rysunkami i prostymi animacjami oraz sprawdzić swoje wiadomości rozwiązując test lub zestaw zadań rachunkowych. Niestety, brak jest możliwości przeprowadzenia egzaminu z całego materiału, a jedynie z wybranego rozdziału. Tekst podręcznika jest mało przejrzysty i nieco zbyt chaotyczny; sporo jest w nim również błędów stylistycznych. Jako pewnego rodzaju urozmaicenie autorzy wprowadzili system sprawdzania wiedzy polegający m.in. na znajdowaniu w podręczniku błędnych zdań, co jest bardzo mylące i może prowadzić do błędów w nauce. Dodatkowo kiepska współpraca z klawiaturą (z myszą – bardzo dobra) sprawia, że czasami ma się ochotę polubić szkolny podręcznik do fizyki, a chyba nie to było celem producentów. Nic złego nie można natomiast powiedzieć o merytorycznej zawartości produktu: została ona opracowana na podstawie „Minimum programowego” MEN i szkolnych podręczników do fizyki.

mamy to na chip-cd 9/97mamy ten program w bbs-ieRepetytorium z fizyki – Fizyka błyskawiczna 1.0
Wymagania: PC AT; 640 KB RAM; karta graficzna VGA; DOS 5.0; ok. 2 MB na dysku
Producent: Lynx-SFT, Warszawa tel./fax: (0-22) 25 61 22 e-mail: [email protected]http://www.lynxsft.elektron.pl/
Cena: 65 zł
plusniskie wymagania sprzętowe
plusmateriał opracowany zgodnie z zaleceniami MEN
minuszła obsługa klawiatury
minusnie najlepsza grafika
minusbrak testów z całego materiału
minusbrak możliwości drukowania fragmentów podręcznika
Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/software/kts/9_97/
CHIP-CD 10/97: CHIP-offline | CHIP 9/97 | Software

Aplikację można polecić wyłącznie osobom, które wolą korzystać z podręczników elektronicznych albo dysponują komputerami typu PC/AT (ale z myszą), pozostali powinni chyba poczekać na pojawienie się wersji multimedialnej programu. W końcu w fizyce naprawdę wiele zjawisk można zaprezentować w sposób bardziej widowiskowy.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.