Ciach go faksem!

Symantec przejął jakiś czas temu wraz z firmą Delrina znany również w Polsce pakiet WinFax i właśnie wypuścił na rynek jego najnowszą wersję, oznaczoną 8 PRO. Na płycie instalacyjnej poza programem WinFax 8 PRO znajdziemy również aplikację do obsługi poczty głosowej TalkWorks, program Telephone, który umożliwia wykorzystanie komputera w charakterze telefonu oraz „bonus pack” w postaci demonstracyjnych wersji innych programów producenta.

Jednym ze składników pakietu jest program TalkWorks, zapewniający obsługę poczty głosowej talkworks

Program instalacyjny, jak przystało na dzieło epoki multimediów, wyposażony jest w oprawę dźwiękową i graficzną, w efekcie czego przypomina bardziej prezentację produktu niż zwykły instalator. Program zawiera nawet lekcje na temat poszczególnych elementów pakietu. Dzięki temu nawet użytkownicy ze zdecydowanym podręcznikowstrętem mają szansę „wchłonięcia” solidnej porcji informacji o produkcie jeszcze przed zajęciem 25 megabajtów na dysku.

Główne okno programu przypomina nieco MS Exchange, co jest dużym ułatwieniem dla osób korzystających do tej pory ze standardowego wyposażenia systemu. Również proces wysyłania faksu odbywa się podobnie jak w MS Exchange. Kreator prowadzi nadawcę przez wszystkie etapy tworzenia dokumentu – od podania nazwy i numeru faksu odbiorcy poprzez wpisanie tekstu, wybranie właściwości nadawania i wreszcie wysłanie wiadomości.

winfax w calej pelni Wszystkie faksy (zarówno przychodzące, jak i wysyłane) składowane są w czterech predefiniowanych folderach

WinFax sortuje dokumenty i układa je na odpowiednich „półkach”. Służą do tego foldery nazywane tutaj:

Outbox

– dla dokumentów przygotowanych do wysłania,

Receive Log

– dla tych, które zostały odebrane,

Send Log

, w którym mieszczą się już wysłane wiadomości oraz Wastebox, czyli kosz na faksy już niepotrzebne. Użytkownik ma też możliwość założenia własnych folderów do przechowywania różnego rodzaju dokumentów.

W katalogu programu znajduje się ok. 100 gotowych do użycia stron tytułowych. Program pozwala też tworzyć nowe szablony. Dzięki temu można np. wybrać jeden z szablonów i dostosować go do swoich potrzeb lub przygotować własną stronę od podstaw.

Zamiast korzystać z usług kreatora możliwe jest wysyłanie wiadomości bezpośrednio z innych programów, przy czym WinFax proponuje tu dwa rozwiązania. W pakiecie zawarto makrodefinicje do najczęściej używanych programów – Worda, Excela oraz Corel WordPerfecta – umożliwiające wysyłanie faksów za pośrednictwem menu tych programów bez udziału WinFaxa. Nietstety, makra działają wyłącznie z angielskojęzycznymi wersjami tych aplikacji. Dla użytkowników polskich wersji wymienionych programów pozostaje możliwość skorzystania z instalowanej przez pakiet drukarki o nazwie WinFax. Dokument przesłany do tego urządzenia zostanie przetworzony do postaci faksu i wysłany pod wskazany numer. Także i w tym przypadku można opatrzyć go stroną tytułową.

mamy to na chip-cd 10/97Symantec WinFax PRO 8.0 for Windows 95/NT
Wymagania: PC 486SX-25 MHz; 8 MB RAM (Windows 95), 16 MB RAM (Windows NT); karta graficzna VGA; napęd CD-ROM; faksmodem Class 1, Class 2, Class 2.0 lub zgodny z CAS, zalecana obsługa poczty głosowej (jedynie dla potrzeb TalkWorks); ok. 25 MB na dysku
Producent: Symantec, USA http://www.symantec.com/
Dostarczył: ABC Data, Warszawa tel.: (0-22) 633 70 11, fax: 633 88 66 e-mail: [email protected]http://www.abcdata.com.pl/
Cena: ok. 580 zł
Uaktualnienie: ok. 285 zł
plus stosunkowo nieskomplikowana obsługa
plus kreator wspomagający tworzenie faksów
plus obsługa dwóch faksmodemów
plus możliwość wysyłania faksów przez Internet
plus wielofunkcyjna automatyczna sekretarka
plus multimedialny program instalacyjny
plus duże podobieństwo interfejsu do Microsoft Exchange
minus brak polskiej wersji
minus brak możliwości wykorzystania modułu Telephone z modemem nie posiadającym funkcji głosowych

Więcej informacji:
WWW:http://www.chip.pl/software/kts/10_97/
CHIP-CD 11/97: CHIP-offline | CHIP 10/97 | Software

Program zawiera również moduł wysyłania faksów via Internet. Aby jednak rozpocząć dystrybucję wiadomości za pośrednictwem tego medium, konieczna jest wcześniejsza rejestracja na stronie WWW firmy NetCentric, która udostępnia taką usługę. Rejestracja dokonywana jest za pomocą odpowiedniego kreatora zawartego w pakiecie.

WinFax potrafi obsługiwać jednocześnie dwa modemy i dwie linie telefoniczne. Każdy z modemów może nadawać lub odbierać wiadomości głosowe bądź faksowe. Jeśli jednak program ma wykorzystywać dwa modemy, komputer musi być wyposażony co najmniej w mikroprocesor 486 DX2-66 MHz.

Dostarczany wraz z pakietem program TalkWorks obsługuje faksmodemy wyposażone w funkcje głosowe i pozwala na założenie dowolnej liczby skrzynek pocztowych. Każda z nich może być zaopatrzona w nagraną przez użytkownika zapowiedź.

Jedną z ciekawszych opcji, możliwych do wykorzystania w trakcie przeglądania otrzymanych faksów jest funkcja pozwalająca na skorzystanie z wbudowanego programu rozpoznawania tekstu (tzw. OCR). Po raz kolejny angielskojęzyczna wersja okazuje się jednak nietolerancyjna w stosunku do polskich ogonków.

Ponieważ program jest dość pamięciożerny, przewidziano szybki dostęp do usług faksowych bez potrzeby wywoływania całego pakietu. Jego część –

WinFax Controller — jest uruchamiana w chwili startu systemu i dostępna przez cały czas na pasku zadań. Prawy przycisk myszy umożliwia ręczne odbieranie faksów, włączanie bądź wyłączanie automatycznego odbierania dokumentów, przeglądanie (lub odsłuchiwanie) otrzymanych wiadomości, a także uruchomienie aplikacji zawartych w pakiecie. Za pomocą Controllera można również wysłać faks, korzystając ze wszystkich opisanych wcześniej możliwości – np. dodawania stron tytułowych, określania pory nadania faksu itp.

Pakiet ma tak wiele możliwości, że wykorzystanie ich wszystkich w warunkach domowych będzie trudne. Dlatego też jest on przeznaczony raczej dla biur jako alternatywa dla drogich urządzeń tradycyjnych.